<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Povodňová opatření > Povodňové prohlídky |
Povodňovými prohlídkami se zjišťuje, zda na vodních tocích, vodních dílech a v záplavovém území, nejsou závady, které by mohly zvýšit nebezpečí povodně, nebo její škodlivé následky.
Sledují se zejména splaveniny a další překážky snižující kapacitu koryta, odplavitelný materiál skladovaný v záplavovém území, zejména pak v aktivní zóně a další skutečnosti ovlivňující povodeň.
Povodňové prohlídky organizuje a provádí povodňový orgán obce (určený člen povodňové komise) nejméně 1× ročně většinou před jarním táním (březen), za účasti správců vodních toků – Povodí Ohře, státní podnik, a Lesy ČR, s.p.
Dále se povodňová prohlídka provádí vždy před nebezpečím vzniku povodní mezi 1. SPA a 2. SPA na příkaz předsedy PK, rozsah Povodňové prohlídky určí předseda PK.
Výsledkem je vždy protokol o zjištěných závadách a uložení nápravných opatření.
Zaměření povodňových prohlídek:
•stav a kapacita koryt, ochranných hrází, objektů, mostů, propustků, ale také stromů a keřů v korytech;
•přítomnost skládek materiálu v blízkosti vodních toků (zejména v záplavovém území nebo území ohroženém povodněmi), které by mohly zhoršit průběh povodně, jako je stavební materiál, dřevo (klády, kulatina, prkna, apod.), zemědělské produkty (sláma, seno), stavební buňky, kontejnery apod.;
•přítomnost skládek v blízkosti vodních toků (zejména v záplavovém území nebo území ohroženém povodněmi) ropných produktů, chemikálií apod., které by mohly způsobit kontaminaci vody a půdy při povodni;
•umístění plotů a ohrad všech druhů;
•plovoucí objekty (karavany, dřevníky apod.) a jejich zajištění.
Povodňové orgány mohou na základě povodňové prohlídky vyzvat vlastníky pozemků, taveb a zařízení v záplavovém území k odstranění předmětů a zařízení, které mohou způsobit zhoršení odtokových poměrů nebo ucpání koryta níže po toku. Pokud tito vlastníci výzvy ve stanovené lhůtě neuposlechnou, uloží takovou povinnost rozhodnutím.
Z prohlídek se zpracovávají zápisy, případně se pořizuje další dokumentace (např. fotografie, videozáznam). Na základě provedených prohlídek se přijímají patřičná opatření, která vedou k odstranění případných rizik při povodni, kterými mohou být např. skládky, špatně zajištěné plovoucí objekty, nežádoucí křoviny a dřeviny apod. Dále se na základě prohlídek přijímají další opatření, které vedou ke zvýšení kapacity profilů apod.
K regionální evidenci provádění povodňových prohlídek a pro kontrolu plnění opatření a závěrů zpracoval Krajský úřad Karlovarského kraje samostatnou on-line aplikaci. Vstup do aplikace je možný pouze s heslem, které obce obdržely.
stránka b_poop_prohlidky.htm aktualizována: 12.12.2024, publikována: 12.12.2024