Rolava ř.km 4,500 – 23,100

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Přirozená povodeň na tocích >

Rolava ř.km 4,500 – 23,100

ř. km 4,5‑8,0         Volná trať

Úsek mezi zástavbou Stará Role a Nová Role. Kapacita koryta je do průtoku Q5, podle břehové úrovně. Povodňové průtoky zasahují dno údolí, při průtoku Q100 prakticky v celém šířkovém rozsahu. Hloubka vody je samozřejmě ovlivněna výškovou úrovní terénu a z vyhodnocení vyplývá, že při průtoku Q100 je hloubka v průměru 0,5 m, při průtoku Q20 je hloubka cca 0,25 m a při průtoku Q5 je hladina vody prakticky v úrovni terénu. Vzhledem k situaci, stávající pouze ojedinělé zástavbě na začátku úseku, způsobu obhospodařování pozemků, charakteru území se doporučuje stávající stav ponechat a se záplavovým územím při Q20 uvažovat jako s aktivní zónou pro povodňový průtok Q100.

ř. km 8,0‑9,3         Zástavba obce Nová Role

Stávající upravené koryto je kapacitní až do průtoku Q100. K vybřežení z koryta dochází pod zástavbou obce, které potom zpětně ovlivňuje průběh odtoku vnitřních a vnějších vod.

ř. km 9,3‑14,5         Volná trať

Povodňové průtoky zasahují dno údolí v úrovni, která je výrazně ovlivněna stavem koryta, zejména místními přírodními překážkami, na př. změnami sklonu nivelety, skalními výstupy, stavem lesního porostu, apod. Průběh povodňových průtoků v současném stavu území nevyžaduje žádná opatření.

ř. km 14,5‑16,0         Dolní část města Nejdek

Kapacita koryta je do průtoku Q5 dle úrovně břehů a úrovně terénu. Vybřežené průtoky až po Q100 zasahují nejnižší úroveň údolí, šířka hladiny je 50 až 70 m a hloubka vody při Q100 je od 20 do 60-ti cm. Zástavba‑obytné domy jsou v převážné míře umístěné na úrovni, která je nad úrovní záplav. V případě úvah rozšiřování zástavby je vhodné respektovat zjištěný stav a aktivní zónu povodňového průtoku Q20.

ř. km 16,0‑18,4         Zástavba města Nejdek

V současné době prováděné úseky opravy koryta a spádových stupňů jsou do výpočtu zahrnuty ve stavu po jejich opravě. Není tedy zahrnut stav při rekonstrukci.

Koryto je prakticky kapacitní po průtok Q100 a bezpečně převede povodňové průtoky. Ve dvou místech u spádových stupňů v pf. 77 a 79 výpočet prokázal vybřežení průtoku Q100 nad stupněm. Vybřežení není výrazné a nezasahuje do obytné zástavby.

ř. km 18,4‑19,200         Horní část města Nejdek

Na začátku úseku je umístěna štěrková přehrážka, která zachycuje splaveniny a chrání koryto v městské části, je kapacitní. Na konci úseku umístěná spádové stupně v pf. 84 a 85 nejsou kapacitní a způsobují vybřežení vždy nad stupněm. Způsobené rozlivy nad stupni zasahují pouze část území, nejsou podstatné a neohrožují stávající zástavbu. Velikost a objem vybřežených vod nemá vliv na průběh povodňových průtoků pod a nad dotčeným úsekem a není s nimi počítáno do aktivní zóny.

ř. km 19,200‑22,000         Volná trať

Povodňové průtoky zasahují dno údolí v minimálním rozsahu a jejich průběh či úroveň nevyžaduje žádná opatření.

ř. km 22,00‑23,100         Zástavba Nové Hamry

Kapacita koryta je v průměru do průtoku Q5. Vybřežené průtoky zasahují dno údolí v šířce dle sklonu terénu okolo 50-ti metrů. Nedochází k zatopení obytných domů ani souběžně vedené místní silnici. Pro návrh aktivní zóny se navrhuje záplavové území při průtoku Q20 a v návrhu zástavby obce dodržovat příslušná ustanovení § 67 zákona 254/2001 Sb.

Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Přirozená povodeň na tocích > Rolava ř.km 4,500 – 23,100

stránka b_druh_povoden_toky_rolava_2.htm aktualizována: 13.12.2022, publikována: 17.12.2023