Přítok Jindřichovického potoka – ID 140 810 001 300 (Jindřichovice)

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení > Přirozená povodeň > Odhad průběhu povodní na páteřních tocích obcí ORP >

Přítok Jindřichovického potoka – ID 140 810 001 300 (Jindřichovice)

Pozn.: Popis ohrožení vytvořen dle aktuálního místního šetření v obci a dle údajů občanů.

Vodní tok pramenící nad rybníky u Bartoše protéká oběma rybníky. Zde je potenciální riziko protržení rybníků, zvláště horního, kde došlo k vnitřní erozi hráze pod panely na koruně hráze. Vzhledem k hloubce by však průlomová vlna neměla mít větší destruktivní vliv.

U č.p. 90 hrozí ucpání mostku a rozliv na cestu, případně do zahrad. Mezi tímto místem a propustkem pod cestou k č.p. 47 je několik krátkých zatrubněných úseků (u dětského hřiště), kde hrozí rozliv na cestu.

Kritickým profilem bude propustek pod cestou k č.p. 47. Dle sdělení majitele domu je velmi náchylný k zachytávání spláví. Ucpáním by došlo k nastoupání a přelití cesty. Nemovitosti by ucpáním neměly být ohroženy.

Dále tok kopíruje rybníček U Hastrmana, kde hrozí zaplavení objektů č.p. 197 a 254, zvláště při omezení nátoku do krytého profilu (trouba DN 1000) u silnice.

Kritickým místem celých Jindřichovic je nátok toku do krytého profilu u č.p. 240. Nad nátokem byl vybudován altán, který výrazně omezí možnost nasazení techniky. Zároveň je bezpodmínečně nutné při povodni vyhradit hrazení v korytě nad altánem, sloužící pro vzdutí vody (pravděpodobně pro zalévání). Při omezení nátoku do krytého profilu může dojít k vybřežení, zaplavení nemovitostí č.p. 240, 34, případně dalších na návsi.

Dojde k přelití vody do rybníka, jeho nastoupání po korunu hráze a přelití hráze. Voda pak bude proudit po silnici k náměstí a k hasičské zbrojnici. Majitelé okolních nemovitostí musí být připravení na zabezpečení stavebních otvorů sklepů a vchodů. Vhodným pytlováním a mobilním hrazením by bylo možní proud usměrnit na silnici, aby byl minimalizován vnik do zahrad a sklepů nemovitostí. Problematickým místem může být řada nemovitostí č.p. 139, 140, 144, 170, kde může být ochrana sklepů komplikovanější. Dále proud bude směřovat k Hasičské zbrojnici SDH a restauraci (č.p. 64, 80,79,82), za kterou se vrátí do koryta toku.

Věcná část > Druh a rozsah ohrožení > Přirozená povodeň > Odhad průběhu povodní na páteřních tocích obcí ORP > Přítok Jindřichovického potoka – ID 140 810 001 300 (Jindřichovice)

stránka b031112_Pirozena_povoden_na_pritoku_Jin.htm aktualizována: 15.11.2022, publikována: 04.12.2023