<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika území > Geomorofologická charakteristika |
Zhruba polovina plochy území ORP Mariánské Lázně leží v CHKO Slavkovský les. Má charakter náhorní plošiny s mírným sklonem k severu. Je tvořen převážně žulovými horninami. Zhruba jde o dva typy granitoidů: jednak starší žuly tzv. horského typu, druhý typ je mladší tzv. krušnohorský typ. Na geomorfologickém rázu se podepsaly především třetihorní horotvorné pochody a erupce dvou sopek – Komorní Hůrky (mimo území ORP ML) a Podhory. Nejvyšší vrcholy jsou Lysina (981,5 m), Vlčí hřbet (882 m), Králův kámen (851 m), V boru (860 m), Podhorní vrch (847 m), Polom (804 m). Lokální je výskyt třetihorních vyvřelin přímo v CHKO (PR Podhorní vrch u Mariánských Lázní). Pozůstatkem třetihorního vulkanismu jsou pro oblast charakteristické výrony plynů (přírodní památka Sirňák, přírodní rezervace Smraďoch, přírodní památka Milhostovské mofety), výskyt minerálek a kyselek.
Východní část území ORP ML tvoří Tepelská vrchovina – součást Karlovarské vrchoviny. Vytváří plochou vrchovinu, její rozloha je 682 km2. Převládají zde krystalické břidlice tepelsko-žlutického antiklinorního pásma s mariánskolázeňským metabazickým komplexem s granitoidy a neovulkanity. Nejvyšší bod je Podhorní vrch 847 m n. m. ležící cca 4 km východně od Mariánských lázní.
Západní část území ORP Mariánské Lázně je tvořena Dyleňským lesem – nejsevernější součástí pohraničního pohoří Český les, který je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Vrchol Dyleň (940 m n. m.) na území ORP ML je druhou nejvyšší horou Českého lesa.
S ohledem na ochranu zřídelní struktury je na území ORP ML v podstatě vyloučena jakákoliv hornická činnost, výjimku tvoří pouze případná těžba štěrkopísků a to mimo ochranné pásmo zřídelní struktury. Jakákoliv jiná činnost je zásadní hrozbou pro stabilitu území.
Další informace: Geologické mapy České geologické služby
stránka b_char_geo.htm aktualizována: 12.12.2022, publikována: 13.12.2024