Přirozená povodeň na toku Velká Libava

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní >

Přirozená povodeň na toku Velká Libava

Popis povodně dle studie záplavového území vodního toku Velká Libava:

Velká Libava je přírodní tok podhorského charakteru, který téměř v celé délce protéká chráněným územím CHKO Slavkovský les. Koryto je prakticky v celé délce toku nekapacitní na Q5 a inundace je při větších vodách pravidelně zaplavována, ale až na krátký úsek dolních dvou kilometrů toku není v dosahu záplavového území Q100 žádná zástavba a koryto toku je mimo tento dolní úsek zcela přirozené a neupravené.

- ř. km 0,000 až 1,000 profily P001 až P010 – Soutok s Ohří pod obcí Libavské Údolí

v tomto úseku toku jsou dva silniční mosty přes Libavu. Jsou to mosty M03 a M07. Žádný z těchto mostů není kapacitní na Q100 a při tomto průtoku by byly oba mosty přelity. K tomu však nedojde, neboť není kapacitní pravý břeh nad mostem M007 a proto se část průtoku nad tímto mostem oddělí a mostu M003 se vyhne. Podle výpočtů se při Q100 jedná cca o 15 až 20 m3/s. Zbývajících cca 40 m3/s oba mosty provedou bez přelití komunikace, ale oba budou zaplavené. S volnou hladinou oba mosty provedou cca Q5. Nad mostem M003 je na levém břehu obytná nemovitost, která je zaplavovaná při povodni větší než Q20. Nemovitost však neleží v aktivní zóně.

- ř. km 1,000 až 1,666 profily P011 až M019 – Libavské Údolí pod mostem M019

v tomto úseku toku jsou na levém břehu rozsáhlé průmyslové objekty, které jsou při větších povodních ohrožené. Koryto je v tomto úseku toku částečně upravené, ale kapacitní sotva na Q5. V korytě je několik jezů a stupňů, přes koryto je několik lávek a mostků, které mají všechny negativní vliv na kapacitu koryta. Při větších průtocích bude část průmyslových budov zaplavena. V části areálu se nevejde aktivní zóna do koryta a zasáhne do výrobního areálu. Rychlost vody, ani její hloubka nejsou tak vysoké, aby byly zasaženy výrobní budovy a aktivní zóna je vedena po jejich návodní hraně.

- ř. km 1,666 až 1,852 profily M019 až P023 – Libavské Údolí nad mostem M019

přímo nad mostem je na pravém břehu pneuservis, který bude při povodni větší než Q20 zaplaven. Tento pneuservis však neleží v aktivní zóně. Do aktivní zóny však spadá část pozemků na kterých jsou volně uskladněné pneumatiky, vleky za auta a další uložené předměty, které by při povodni mohly být odplaveny. Na levém břehu nad mostem jsou pozůstatky výrobního areálu, který již prakticky neexistuje. Celý areál je ale mimo záplavu Q100. Nad tímto areálem je přímo u vody velmi podivně umístěná garáž, která zasahuje do průtočného profilu a negativně ovlivňuje odtokové poměry. Kapacita koryta v tomto místě je však taková, že je i za těchto okolností garáž nad Q100.

- ř. km 1,852 až 4,912 profily P023 až M040 –nad Libavským Údolím pod most M040

tento přirozený úsek toku protéká chráněným územím Slavkovského lesa. Koryto je zde neupravené, nekapacitní a kromě několika lávek a malých jezů či stupňů není ničím narušováno. Kapacita koryta se pohybuje mezi Q1 až Q5. V celém úseku toku však není žádná nemovitost ohrožovaná vodou Q100.

- ř. km 4,912 most M040 – komunikace R6 Cheb – Sokolov

v tomto místě je dnes postaven nový kapacitní most, který ani při Q100 do odtokových poměrů nezasáhne. V prostoru mostu není žádný objekt, který by byl ohrožený povodní Q100.

jediným problémem na Libavě je průmyslový areál ř. km 1,000 až 1,666 pod mostem. Za povodňových situací by úsilí složek integrovaného záchranného systému mělo být směrováno k tomu, aby se snažily zachovat průtočnost mostů v obci Libavské Údolí. Před příchodem povodňové vlny je nutná kontrola venkovních skladových prostor u pneuservisu, aby v aktivní zóně nebyly uskladněné pneumatiky a další odplavitelné předměty a popř. demontáž stávajícího plotu.

Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Přirozená povodeň na toku Velká Libava

stránka b_druh_prirozena_velka_libava.htm aktualizována: 14.12.2022, publikována: 27.08.2023