Hydrologická charakteristika

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Hydrologická charakteristika

Územím města prochází rozvodnice mezi povodím Ohře a Povodím Vltavy, respektive Berounky. Páteřními toky místní části Lázně Kynžvart jsou Rašelinný potok spadající do povodí Berounky a Lipoltovský potok spadající do povodí Ohře. Páteřním tokem místní části Lazy je Velká Libava spadající také do povodí Ohře.

Část řešeného území se nachází v ochranném pásmu IIB stupně přírodních léčivých zdrojů lázeňského města Mariánské Lázně a zároveň v ochranném pásmu zdrojů přírodní minerální vody Lázně Kynžvart. Na území obce se nachází ochranná pásma 1. a 2. stupně vodních zdrojů Lazy, Lázně a Štola.

Rašelinný potok není významným vodním tokem, jeho délka je necelých 7 km. Potok pramení nedaleko místa zvaného U Bašusu, severovýchodně od města Lázně Kynžvart, v nadmořské výšce kolem 880 m. První zhruba 2 km teče potok k západu, na úpatí vrcholu Špičák se stáčí k jihu podél ulice Lázeňské, protéká jihovýchodním okrajem města, poté Dvouhrázovým rybníkem, z něhož vytéká na východě a nedaleko Val se vlévá zleva do Bahnitého potoka. Potok není vždy veden údolnicí a hrozí u něj vybřežení zcela mimo jeho nejbližší okolí – proudění po komunikacích městem.

Lipoltovský potok pramení na Vysokém Sedle nad městem Lázně Kynžvart ve výšce cca 900 m n.m. Nejprve proudí jako přirozená horská bystřina. Upraveným korytem protéká obcí Lázně Kynžvart. Za Zámeckým parkem koryto začíná přirozeně meandrovat, pouze na území některých následujících obcích nalézajících se podél toku, se koryto mění na upravené. Lipoltovský potok protéká následující obce: Lázně Kynžvart, Úbočí, Milíkov, Těšov, Mokřina, Tuřany, Lipoltov a po cca 21 km se nad obcí Obilná vlévá jako pravostranný přítok do řeky Odravy.

Koryto Lipoltovského potoka je v úseku nad městem Lázně Kynžvart přirozeného charakteru, jedná se o typickou horskou bystřinu protékající zalesněným územím. V obci Lázně Kynžvart je koryto uměle upraveno do obdélníkového tvaru. Průměrná šířka koryta ve dně je cca 1,5 m až 2,5 m.  Břehy jsou opevněny kamenným zdivem. Na mnoha místech je však opevnění v havarijním stavu. Dno je až na výjimky poblíž mostních objektů celé v přirozeném stavu. Charakteristickým je pro tuto část toku velký sklon dna. Pod Lázněmi Kynžvart koryto vede skrze řídký příbřežní porost a louky. Koryto je zde opět přirozeného charakteru, sklon dna je mírnější. Udržované koryto i břehy jsou v areálu zámku. Pod zámkem tok vstupuje do husté listnaté nivy.

I u Lipoltovského potoka může dojít k rozlivům a proudění po komunikacích zcela mimo inundaci toku.

N-leté průtoky na Lipoltovském potoce (data k roku 2013)

Hydrologický profil

100 m pod silničním mostem ul. Zámecká

Říční kilometr

18,600

Q1

1,29

Q2

2,07

Q5

3,38

Q10

4,59

Q20

5,99

Q50

8,15

Q100

10,00

Třída přesnosti

IV – Q100 ± 60%

Další informace: Vodní toky
Vodní díla


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologická charakteristika

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 06.12.2018, publikována: 12.11.2023