Geomorfologická charakteristika

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Geomorfologická charakteristika

Správní území města Karlovy Vary spadá do Krušnohorské subprovincie. Území zasahují 3 geomorfologické celky, na severozápadě u Staré Role Sokolovská pánev, z jihu Slavkovský les a z východu Doupovské hory. Sokolovská pánev a Doupovské hory patří do oblasti Podkrušnohorské hornatiny. Slavkovský les do oblasti Karlovarské vrchoviny.

Sokolovská pánev je geomorfologický celek nacházející se v severozápadní části Podkrušnohorské oblasti, na území okresů Sokolov a Karlovy Vary.

Jedná se o příkopovou propadlinu vzniklou v ose podkrušnohorského prolomu. Je omezena vysokými a příkrými svahy Krušných hor a Slavkovského lesa a její reliéf má mírně zvlněný charakter. Pánev je vyplněna třetihorními (kenozoickými) jezerními sedimenty, tedy hnědým uhlím, které se v oblasti těží.

Doupovské hory jsou geomorfologický celek na jihu Podkrušnohorské hornatiny. Toto pohoří leží převážně na pravém břehu řeky Ohře. Doupovské hory jsou tvořeny třetihorními sopečnými materiály – lávou a tufem. Hory mají podobu ploché hornatiny kruhovitého půdorysu. Při severozápadním okraji protéká Ohře mohutným průlomovým údolím začínajícím již na východní části Karlových Varů pod ČOV. 

Slavkovský les zasahuje Karlovy Vary od jihu podél řeky Teplé. Slavkovský les je geomorfologický celek v severní části Karlovarské vrchoviny. Pro vrchovinu Slavkovského lesa jsou charakteristické četné zbytky sopečných tvarů a vývěry minerálních pramenů na zlomech. Osou Slavkovského lesa je řeka Teplá, která v zarovnaném povrchu střední části vrchoviny vytváří zaříznuté až kaňonovité údolí.

Další informace: Geologické mapy České geologické služby 


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Geomorfologická charakteristika

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_geo.htm aktualizována: 13.12.2022, publikována: 17.12.2023