Hydrologická charakteristika

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Hydrologická charakteristika

Páteřním tokem regionu Bečovska je řeka Teplá. Dalšími významnými toky jsou Bečovský potok protékající přímo centrem Bečova podél silnice na Plzeň, Hůrecký potok protékající Vodnou, Havraní potok protékající centrem Krásného Jezu a Dolský potok.

Ve městě se nachází celá řada dalších, již bezejmenných toků, jako jsou např. toky v lokalitách Na Zelené a VD Elektro. Na těchto tocích dojde k problémům vlivem nekapacitních mostků, krytých profilů a vlivem záchytu spláví na česlích. Při přívalových deštích je nutné těmto lokalitám věnovat zvýšenou pozornost.

Teplá pramení severovýchodně od Mariánských Lázní v nadmořské výšce 784 m n.m., odkud teče východním směrem k VD Podhora. Jižně od města Teplá se stáčí k severu, protéká Teplou, Bečovem n. Teplou, nádrží Březová a severní směr si udržuje až ke svému ústí zprava do Ohře v Karlových Varech. Řeka ústí zprava do Ohře v Karlových Varech ve výšce 370 m n.m.

Řeka Teplá je hlavním recipientem všech toků v daném povodí. Významným přítokem ovlivňujícím velikost hydrologických dat je Pramenský potok (na mapách 1:50 000 zvaný Mnichovský), který přitéká zleva a je zaústěn v km 35,00, tedy na horní hranici správního obvodu Bečova nad Teplou. K převádění vod z jiných povodí, nebo odběru do jiného povodí, které by mohlo ovlivňovat průběh povodňových průtoků v Bečově nedochází.

V úseku nad Bečovem nad Teplou po levostranný přítok Pramenského potoka je koryto Teplé vedené v úzkém údolí se zalesněnými svahy, které místy zasahují až k vlastnímu toku. Ve dně údolí je vedena železniční trať a silnice. Vzhledem k ostrým obloukům údolí je železnice vyrovnáná tunely a častým křížením údolí a  tím i vodního toku. Silnice byla  prakticky v celém délkovém rozsahu v poslední době rekonstruována a v místech kontaktu s korytem je postavena opěrná zeď s kamenným obkladem. Silniční i železniční mosty jsou položeny vysoko nad korytem a mají poměrně velký průtočný profil.

Město Bečov nad Teplou je položeno v převážném rozsahu na úbočí svahu Bečovského potoka a řeky Teplé.

V horní části Bečova je na levém břehu koryta umístěno železniční nádraží na které navazuje nákladové nádraží s venkovními sklady dřeva, dřevařský provoz a dále pak rybí sádky. Řeka Teplá si zachovává přírodní charakter, pouze s místními úpravami a s dřevinným porostem, který je v rozsahu dle potřeby využívání přilehlých pozemků. K umožnění provozu rybích sádek a dřívějších provozoven (zřejmě pohon dřevařských provozů) a k zmírnění spádu koryta v průchodu zástavbou jsou zde umístěny dva spádové stupně s výškovým rozdílem dna cca 2,0  a 1,0 m.

V dolním Bečově si koryto řeky v průchodu zástavbou zachovává přírodní charakter v návaznosti na tvar údolí. Šířka dna údolí je poměrně malá 50 až 100 m a mimo koryto řeky je zde vedena hlavní silnice a železniční trať, která úzká místa prochází pomocí tunelů. Silnice i železnice jsou vedeny na vyšší výškové úrovni v patě údolí. Na začátku města ve Vodné některé domy i objekty výrobního provozu umístěny v prostoru mezi korytem řeky a silnicí a jsou v okraji záplavového území.

Teplá – N-leté průtoky ze studií záplavového území (2003)

Profil

ř.km

Plocha povodí

km2

QN – leté průtoky v m3/s

1

2

5

10

20

50

100

Konec vzdutí VD Březová

11,000

291,41

34,8

42,7

56,6

69,5

86,3

114

139

Nad Pramenským potokem

35,100

93,66

15,3

19,2

26,5

33,8

42,6

57

70,2

Nad Sladovským rybníkem

46,500

48,38

10,4

13,5

19,2

24,8

31,7

42,9

53,2

 

Další informace: Vodní tokyVodní díla


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologická charakteristika

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 06.03.2017, publikována: 12.11.2023