<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Geomorfologická charakteristika |
Správní území Chodova spadá do Krušnohorské subprovincie, Podkrušnohorské hornatiny – Sokolovské pánve. Sokolovská pánev je geomorfologický celek nacházející se v severozápadní části Podkrušnohorské oblasti, na území okresů Sokolov a Karlovy Vary.
Jedná se o příkopovou propadlinu vzniklou v ose podkrušnohorského prolomu. Je omezena vysokými a příkrými svahy Krušných hor a Slavkovského lesa a její reliéf má mírně zvlněný charakter. Pánev je vyplněna třetihorními (kenozoickými) jezerními sedimenty, tedy hnědým uhlím, které se v oblasti těží.
Nachází se zde dvě kvalitní hnědouhelné sloje (Antonín a Anežka). Počátky hlubinného dolování se zde datují do poloviny 18. století. Postupně však těžba přešla k povrchovému dobývání, které nabylo největšího rozmachu v polovině 20. století. Nachází se zde dva činné hnědouhelné lomy ve východní části pánve: Lom Jiří a Družba. Západní část je již vyuhelněna a vzniká zde jezero Medard.
Územím Sokolovské pánve protéká řeka Ohře. Leží zde města Sokolov, Chodov, Ostrov a severní část Karlových Varů.
Další informace: Geologické mapy České geologické služby
stránka b_char_geo.htm aktualizována: 07.11.2024, publikována: 18.11.2024