<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Základní charakteristika území > Geologie a geomorfologie |
Z geomorfologického pohledu tvoří plošně část území Krušné hory, které se rozkládají v severní části území SO ORP Karlovy Vary, okolí Nových Hamrů a Nejdku. Nejvyšším vrcholem tohoto území je Tisovský vrch 977 m n.m.. Jižnější část území okolo Karlových Varů a řeky Ohře je z hlediska geomorfologického pohledu velmi rozmanitá (např. Slavkovský les v okolí řeky Ohře a lázeňské území Karlových Varů okolo toku říčky Teplé atd.). Jižní část území je mírně zvlněná nachází se v území Tepelské vrchoviny, obklopenou ze severu Slavkovským lesem, ze severovýchodu Doupovskými horami, z východu Rakovnickou pahorkatinou, z jihu Plaskou pahorkatinou, dominantou tohoto území je stolová hora Vladař nacházející se 5 km východně od Žlutic.
Z hlediska geologie se území SO ORP Karlovy Vary nachází v Českém masívu, který je tvořen Saxothuringikem a Bohemikem.
Saxothuringikum (saska-durynská zóna) zahrnuje paraautochtonní krystalinické komplexy konsolidované v průběhu kadomského vrásnění. Na něm leží plášť spodnopaleozoických hornin, které prošly slabou variskou metamorfózou. Zóna je z větší části na území Německa; v České republice je přítomna na severozápadě Čech, kde k ní náleží řada krystalinických jednotek Krušných hor, variské granitoidní masivy Krušných hor a Slavkovského lesa a některé další jednotky.
Zóna má výraznou příkrovovou stavbu. Na konci variského vrásnění do komplexu hornin pronikly pozdně variské granitoidy. Některé části saxothuringika jsou zakryty platformními sedimenty a vulkanity svrchopaleozoického a terciérního stáří.
Na západě se zóna stýká mariánskolázeňským zlomem s horninami moldanubické zóny. Na kontaktu saxothuringika a tepelsko-barrandienské zóny je přítomný mariánskolázeňský metabazitový komplex. Tento komplex, tvořený metabazity oceánského dna, pokračuje do podloží terciérního vulkanického komplexu Doupovských hor a sleduje průběh litoměřického hlubinného zlomu dále k severovýchodu.
Další informace: Geologické mapy České geologické služby
stránka b_char_geo.htm aktualizována: 19.12.2024, publikována: 20.12.2024