Popis průběhu povodně na Teplé ze Studie ZÚ

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní >

Popis průběhu povodně na Teplé ze Studie ZÚ

Úsek od VD Podhora po Betlémský rybník prochází volnou tratí, koryto je málo kapacitní, rozlivy zasahují dno údolí v šířce cca 100 m. Zástavba obce Mrázov je nad úrovní rozlivů i průtoku Q100. Rozlivy při průtoku Q100 zasahují nejníže položené zahrady a chaty v zátopě rybníka.

V km 53,180 je hráz Betlémského rybníka s bezpečnostním přelivem. Přeliv je žlabový, oboustranný, délky 2 x 8,7 m, úroveň přelivu je cca 1,7 m pod korunou hráze. Hladina při průtoku Q100 dosáhne úrovně 671,92 m n. m., to je prakticky 20 až 30 cm po korunu hráze. I v tomto případě je žádoucí detailní přešetření hráze i přelivného objektu po upřesnění výpočtů.

V km 50,500 je na pravém břehu zástavba č.p. 44 (bývalý mlýn), která je v záplavovém území Q100. Povodňové průtoky jsou zde ovlivněny mostními objekty nad mlýnem, které jsou tvořeny převážně z betonových obdélníkových profilů „Beneše“, jsou zcela nekapacitní a dochází k jejich přelití.

Bezpečnostní přeliv Starého rybníka je nekapacitní. Koruna pevného přelivu je na kótě 657,83 m n. m., spodní hrana mostovky je na kótě 659,46 m n. m., průtok Q100 zahltí přeliv a hladina vystoupí na kótu 660,28 m n. m. a dojde k přelití hráze v pravém úbočí rybníka, kde je kóta hráze cca 659,90 m n. m. Horní hrana mostní konstrukce nad bezpečnostním přelivem je na kótě 660,41 m n. m. a je nad úrovní hladiny Q100. I při přelití hráze nedojde k zaplavení areálu „Kláštera“.

Vlastní areál kláštera je na vyšší výškové úrovni a není v zátopovém území povodňových průtoků. Obdobná situace je pod hrází Širokého rybníka. Zeď parku, kde jsou dva průtočné otvory, výrazně zasahuje do průběhu povodňových průtoků. Hladina Q100 na kótě 656,50 zasahuje cca do poloviny výšky zdi, průtočné otvory jsou zahlcené i při průtoku Q20.

V rámci úprav „rekonstrukce“ kláštera byly provedeny i úpravy na korytě řeky Teplé a rybníku Starým a Parkovým. Tyto úpravy ve vztahu k povodňovým průtokům neodpovídají velikosti průtoků a nezajišťují bezpečnost provedených staveb.

Hladina průtoku Q100 v úseku nad zdí pod hrází Parkového rybníka je na úrovni 654,87 m n. m. a zasahuje prakticky do poloviny výšky zdi, rovněž hladina Q20 zahltí vtoky pod zdí. Při výpočtu studie ZÚ byly brány do průtočného profilu oba otvory pod zdí na řece Teplé i náhonu.

Hladina Q100 se propaguje i nad hráz rybníka, která je na kótě 654,50. Při průtoku Q100 bude nová zeď klášterního parku tvořit hráz a je zábranou při povodňových průtocích.

V úseku nad silničním mostem v Teplé po hráz Sladovského rybníka jsou oboustranné rozlivy, které na pravé straně zasahují až po zástavbu.

Bezpečnostní přeliv rybníka, který je široký 10 m je málo kapacitní a hladina v rybníce při průtoku Q100 = 70,2 m3/s je na kótě 650,77 m n. m a je prakticky v úrovni, příp. mírně nad úrovní koruny hráze rybníka, která má průměrnou kótu 650,70. Je nutné v další etapě přešetřit detailně hráz a bezpečnostní přeliv rybníka k zajištění jeho bezpečnosti. Přelití rybniční hráze s jeho následnou destrukcí může způsobit vážné problémy a ohrozit nejbližší zástavbu pod rybníkem.

V úseku pod silnicí povodňové průtoky vybřežují a zasahují levý břeh údolí. Pravý břeh, kde je umístěna čistírna odpadních vod je nad úrovní hladiny průtoku Q100. Koryto zde bylo vyrovnáno a upraveno zřejmě v souvislosti s výstavbou ČOV.


Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Popis průběhu povodně na Teplé ze Studie ZÚ

   | tisk | nahoru |

stránka b_druh_povoden_tepla.htm aktualizována: 12.12.2022, publikována: 07.10.2024