Základní charakteristika území

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část >

Základní charakteristika území

Území SO ORP Sokolov je součástí Karlovarského kraje, který se nachází v západní části České republiky. Sousedí s ORP Cheb, ORP Kraslice, ORP Karlovy Vary a ORP Mariánské Lázně. Další ORP, která jsou součástí Karlovarského kraje, jsou ORP Aš a Ostrov.

Území správního obvodu obce s rozšířenou působností (SO ORP) Sokolov se nachází na horním toku řeky Ohře a lze ho územně rozdělit do třech částí, které mají odlišné podmínky. Na severu je území ohraničeno Krušnými horami, na jihu se nachází Chráněná krajinná oblast Slavkovský les a uprostřed Sokolovská pánev. Území nebylo nikdy výhodnou zemědělskou krajinou, zdrojem obživy byl vždy rovným dílem potenciál lesa, hornická činnost a servis pro městské struktury vojensko-strategického významu, především pro Loket a Sokolov.

V současné době je synonymem území průmyslová činnost – palivoenergetická soustava a chemický kombinát nastavují neobvyklý kontrast vůči přírodním hodnotám především Slavkovského lesa.

Rozloha SO ORP Sokolov:

488,96 km2

Počet obyvatel k 01.01.2022:

76518

Hustota osídlení:

156 obyvatel na km2

Počet obcí:

30

Počet katastrálních území:

90

 

Seznam obcí:
Březová, Bukovany, Citice, Dasnice, Dolní Nivy, Dolní Rychnov, Habartov, Horní Slavkov, Chlum Svaté Maří, Chodov, Josefov, Kaceřov, Krajková, Královské Poříčí, Krásno, Kynšperk nad Ohří, Libavské Údolí, Loket, Lomnice, Nová Ves, Nové Sedlo, Rovná, Sokolov, Staré Sedlo, Svatava, Šabina, Tatrovice, Těšovice, Vintířov, Vřesová.

Celé území SO ORP Sokolov náleží ke krušnohorské soustavě České vysočiny. Podstatná část území se nachází v kotlině – Sokolovské pánvi – se střední nadmořskou výškou 451,8 m n. m. Na severu až severozápadě se zdvíhají Krušné hory, na jihu a jihovýchodě pak pohoří Slavkovského lesa.

SO ORP Sokolov se vyznačuje výskytem nerostných surovin. V Sokolovské pánvi se nacházejí ložiska hnědého uhlí. Sokolovská pánev je druhým největším místem se zásobou hnědého uhlí v ČR. Dále jsou zde ložiska rud, zejména wolframových a měděných, jílu, kaolinu, stavebního kamene a štěrkopísku.

Území SO ORP Sokolov je značně dotčeno těžbou nerostných surovin, a to jak probíhající, tak ukončenou. Plochy dotčené těžbou se rozprostírají na 30,5 km2. V řešeném území se tak nachází velký podíl poddolovaných území, což významně ovlivňuje i vodní režimi. Dalšími důsledky jsou dolovou činností vzniklé haldy, odvaly a výsypky a stará důlní díla. Výsledkem je rozsáhlé území, které se projevuje svou nestabilitou, jako jsou sesuvy a svahové pohyby. Tyto následky má řešit rekultivace. V SO ORP Sokolov probíhají lesní, zemědělské i vodní rekultivace dle plánu sanací a rekultivací společnosti Sokolovské uhelné, právní nástupce a.s.

hranice_4107_Sokolov

Věcná část > Základní charakteristika území

   | tisk | nahoru |

stránka b_char.htm aktualizována: 14.12.2022, publikována: 08.10.2024