Geomorfologická charakteristika

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Geomorfologická charakteristika

Správní území Milíkova spadá z větší části do geomorfologického celku Slavkovský les patřící do Karlovarské vrchoviny. Ze západu k Šitboři zasahuje celek Podčeskoleská pahorkatina spadající pod Český les.

Slavkovský les je osobitým krajinným celkem vystupujícím příkře nad okolní pánve. Celé území má ráz paroviny s nejvyššími vrcholy Lesným (983 m n.m.) a Lysinou (982 m n.m.), které leží v poněkud vyvýšené západní části. Nejnižším místem CHKO je hladina Ohře u Karlových varů (374 m n.m.).

Geomorfologický celek Slavkovský les je poměrně málo rozčleněn a přes četné doklady silného tektonického a erozivního porušení vykazuje značně zachovanou starou, oligocenní parovinu, dosahující nadmořské výšky průměrně kolem 800 m n.m., jež se však následkem tektonických pohybů ocitla v jednotlivých úsecích v rozdílných úrovních. Je tvořena plošinami starého reliéfu plochých a oblých tvarů, silně zahliněnými, namnoze hlavně v předělových úsecích pokrytými rozsáhlými rašeliništi. Nad ní se zvedají jednotlivé, většinou silně zalesněné vrcholy a vyvýšeniny, z nichž nejvýraznější jsou Lesný 982,7 m (Judenhau), Lysina 981,4 m, Kružný 862,8 m, Ovčák 897,9 m, Kamenná hora 793,7 m (východně od Podlesí) a Kozák 747 m (VSV od Milíkova).

V minulosti byl Slavkovský les zahrnován do geomorfologického celku Karlovarské pohoří. Dnes je však již vymezován proti Karlovarskému pohoří údolím říčky Teplé.

Nejodolnější horninou vůči erozi je v této oblasti hadec. Hadcové výchozy proto často vystupují nad okolní krajinu a tvoří vyvýšené skalky.

Hydrologicky patří z větší části do Povodí Ohře.

Podčeskoleská pahorkatina je celek a kerná pahorkatina při východním úpatí Českého lesa zaujímající pokleslé území chebsko-domažlického příkopu. Rozloha tohoto celku činí 746 km2, střední výška pak dosahuje 491,1 m. Nejvyšším bodem je Chebský vršek (678,8 m). 

Hydrologicky patří tento celek do povodí Mže (jižní část) a Ohře (severní část). Ve střední části nalezneme větší množství rybníků. Střídají se zde lesy s rozsáhlejšími odlesněnými plochami. Zasahuje zde CHKO Český les.


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Geomorfologická charakteristika

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_geo.htm aktualizována: 25.09.2014, publikována: 07.10.2024