<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní v obci Velká Hleďsebe |
Povodně vyskytující se ve Velké Hleďsebi jsou v převážné většině spojeny s hydrometeorologickou situací větší části území Karlovarského kraje. Mohou se však vyskytnout i extrémní přívalové srážky lokálního, pouze obecního, měřítka zasahující například jen některé místní části obce.
Povodně lze rozdělit do čtyř skupin:
•povodně způsobené táním sněhové pokrývky v zimním nebo jarním období, případně v kombinaci s dalšími srážkami. Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při kumulaci tání a teplých jarních dešťových srážek na území Slavkovského lesa. Je nutné sledovat stav sněhových zásob, prognózy teplých dešťů. Informace o velikosti sněhových zásob je v zimním období zveřejňována na portálu ČHMÚ. Stav sleduje i dispečink Povodí Vltavy, státní podnik, který dle momentální zásoby sněhu a meteorologické situace vydává informační zprávy. Tento typ povodně přichází v úvahu nejen na Kosovém potoce, ale i na PB přítoku od Riviery.
•povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity v letním období. Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. Tato povodeň nejpravděpodobnějším ohrožením obce. Svažitý terén nad obcí ke Krásné a intenzivní srážka mohou způsobit vznik soustředěných odtoků, které spolu s odtokem ze zastavěného území vlastního způsobí zaplavení komunikací a ohrožených objektů podél bezejmenného toku. Dojde pravděpodobně i k masivnímu transportu spláví a mohou být tedy ohroženy zejména kryté profily podél ulice Pohraniční stráže, kde může dojít k záchytu spláví.
•povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními srážkami. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území Krušných hor a Podkrušnohoří, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a v našich podmínkách nebývají tak časté, způsobují však plošně velké škody. Tento typ povodně je v obci méně pravděpodobný. Ničivé účinky by neměly být s ohledem na časové možnosti zabezpečovacích prací tak značné, jako u zimních povodní. Významnou měrou tuto povodeň ovlivní přirozená retence vody v lesích.
•povodně způsobené zimními ledovými jevy jako např. tzv. ledové spěchy, ledové zácpy. Tyto povodně nebývají způsobeny zvýšenými průtoky, ale ucpáním průtočného profilu toku ledem, ledovou tříští, ledovými krami apod. V území nebyly významné ledové jevy doposud zaznamenány. Lokálně může dojít k zamrznutí propustků a nekapacitních mostků na drobných vodních tocích. Situaci případně zkomplikuje sníh odklízený do koryta toku a příkopů (tomuto jevu musí být důrazně zamezeno).
Další informace: tabulka Ohrožení přívalovými srážkami
stránka b_druhy_vyskyt.htm aktualizována: 09.10.2018, publikována: 07.10.2024