Charakteristika zájmového území

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část >

Charakteristika zájmového území

Jáchymov je lázeňské město ležící cca 5 km severně od Ostrova a jižně 7 km od hraničního přechodu Boží Dar. Žije v něm přibližně 2 500 obyvatel. Historické jádro Jáchymova z šestnáctého století je dnes městskou památkovou zónou. Jedná se o ucelený soubor goticko–renesančních patricijských domů.

Jáchymov se člení na pět částí, které leží na dvou katastrálních územích (Jáchymov, Popov u Jáchymova):

Jáchymov

Mariánská

Nové Město

Suchá

Vršek
 

Na území města se také dříve nacházely již zaniklé vesnice Popov a Zálesí.

Jáchymov leží na strmém jižním svahu Krušných hor, na silnici I/25 z Božího Daru do Karlových Varů. Vjezd do města od severu leží v nadmořské výšce 776 metrů, léčebné středisko na jižní straně Jáchymova je ve výšce 600 metrů.

Město má dlouhou hornickou tradici, kdy nejprve se zde těžilo stříbro. V roce 1534 to bylo druhé nejlidnatější město Českého království. Důl Svornost (1525) je nejstarší dosud využívaný důl v Evropě, je to také první a dlouho jediný důl na světě, kde se těžilo radium. Během druhé světové války ve městě a jeho blízkosti probíhala těžba uranu, na které pracovali sovětští váleční zajatci. Po nástupu komunistického režimu zde byli nasazení především političtí a další vězni. Doly dnes (s výjimkou Svornosti) již nejsou v provozu a například v areálu dolu Eduard se dnes nachází sportovní areál se střelnicí na biatlon. Rozsáhlá důlní činnost ovlivňuje významnou měrou i povodňové stavy, kdy dochází k velké retenci srážkových vod v důlních dílech. Využívaná důlní díla (provozovatel Léčebné lázně Jáchymov, a.s.) jsou chráněna proti zaplavení čerpacími stanicemi. Při povodni bude nutná průběžná komunikace i s lázněmi.

Zdrojem pitné vody pro město Jáchymov – místní část Jáchymov (585–790 m n. m.) jsou prameniště a voda z úpravny Myslivny. Prameniště „Městský rybník“ i prameniště „Farská louka“ jsou situována severně od Jáchymova. Vodovod ve městě je gravitační a je rozdělen na čtyři tlaková pásma. Z vodovodního řadu jsou dále zásobeny místní části Mariánská a Nové Město.

Místní části Suchá a Vršek nemají vybudován vodovod pro veřejnou potřebu. Zásobování vodou je řešeno domovními studněmi u jednotlivých nemovitostí.

Čistírna odpadních vod byla postavena v letech 1992–1993 a v letech 1993–1996 byla realizována výstavba kanalizačních sběračů pro napojení celého Jáchymova na ČOV.

Čistírna je zbudována pro 11 400 ekvivalentních obyvatel. Kanalizační síť je jednotná. Na kanalizační síti jsou v místech nepříznivých sklonových poměrů vybudovány dvě čerpací stanice. Na ČOV Jáchymov jsou svedeny odpadní vody i z místní části Nové Město. V místní části Suchá a Vršek jsou dešťové vody odváděny systémem příkopů, struh a propustků povrchově mimo intravilán. Splaškové OV jsou likvidovány v žumpách a i v septicích s přepadem do terénu.


Věcná část > Charakteristika zájmového území

   | tisk | nahoru |

stránka b_char.htm aktualizována: 10.10.2024, publikována: 26.11.2024