Záplavová území v obci

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi >

Záplavová území v obci

Všechna stanovená, zrušená i zpracovaná záplavová území jsou shromažďována Ministerstvem životního prostředí ČR, jako ústředním povodňovým orgánem a jsou vizualizovaná v Digitálním povodňovém plánu ČR (dPP ČR) – www.dppcr.cz. Dále budou vždy v případě nového stanovení záplavového území obsažena v grafické části dPP obce Citice a dPP ORP Sokolov.

Záplavová území jsou administrativně určená území, která mohou být při výskytu přirozené povodně zaplavena vodou. Jejich rozsah je povinen stanovit na návrh správce vodního toku vodoprávní úřad MÚ Sokolov (DVT) nebo KÚ Karlovarského kraje (VVT).

 

Výpis z registru záplavových území: Citice platná / zrušená rozhodnutí – sestava: platná / zrušená
POVIS: Registr záplavových území

 

hmtoggle_arrow1Ohře: 139,285–240,22

 

Tabulka obsahuje 1 záznam, byla aktualizována z databáze POVIS dne 29.08.2023
 

Vypočtené úrovně hladin v záplavových územích vycházejí z předpokladu ustáleného nerovnoměrného proudění pro N-leté průtoky ČHMÚ. Při reálné povodňové situaci (nelze dostatečně přesně odhadnout) může dojít podle intenzity srážek k významným transformacím průtoků vlivem rozlití do inundací, nebo naopak ke zvýšení max. průtoků při protržení vzdutých vodních nádrží, provalení ucpaných mostních objektů, propustků, oplocení, střetu kulminačních vln z přítoků apod.  Úrovně hladin jsou vypočteny pro případ volných propustků, mostních profilů, vtoků do uzavřených profilů!

Vzhledem k měřítku map DIBAVOD 1:10 000, které používá digitální povodňový plán, se kilometráže studií záplavových území rozchází s mapami DIBAVOD. Studie záplavového území toku vychází z geodetického zaměření toku, a tudíž rozdíly v některých úsecích horních partií mohou být i několik kilometrů. Proto je např. u Ohře popis upraven na neměnné místní názvy.

Je důležité také uvést postupy zpracování současně platné studie záplavového území Ohře pro úsek Citic. Shodně jako v původních studiích byla u zahrázovaného koryta počítána hladina k hrázím. Území za těmito hrázemi nebylo při výpočtu uvažováno, neboť nebylo k dispozici zaměření tohoto území. Proto v některých částech může dojít k zaplavení území vzdutím v kanalizaci, tam kde nelze kanalizační systém uzavřít zpětnými klapkami nebo šoupaty. Tato situace může nastat právě v Citicích.

Vzhledem k nedostatku potřebných dat nebyly také uvažovány propustky v podélně vedených náspech železničních a silničních komunikací. Proto nebylo počítáno proudění skrz tyto propustky, a to ani pokud by bylo dno propustku pod hladinou a bylo zaplavováno území za tímto propustkem. Záplavové čáry jsou ovšem v tomto území vykresleny, jsou odvozeny z hladin před náspem.


Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Záplavová území v obci

   | tisk | nahoru |

stránka b_druhy_zapl.htm aktualizována: 01.10.2019, publikována: 04.06.2024