<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Důležité stránky] Věcná část > Charakteristika zájmového území |
Obec Kaceřov se nachází severozápadně od Kynšperka nad Ohří u křižovatky silnic Kynšperk – Nový Kostel a Chlum. V obci není průmysl, zemědělská činnost je značně utlumena a většinu zástavby tvoří rodinné domky trvale bydlících obyvatel.
Současnou obec Kaceřov tvoří dvě místní části - Kaceřov, který je jejím střediskem a sídlem jejích samosprávních orgánů a Horní Pochlovice, jež k ní byly připojeny jako část obce v červenci roku 1960.
Středem obce protéká Libocký potok. Část území obce se nachází v ochranném pásmu II B stupně přírodních léčivých zdrojů lázeňského místa Františkovy Lázně.
Obec Kaceřov se nachází v dotyku tří zeměpisných útvarů Krušných hor, Chebské a Sokolovské pánve. Zde je vymezen prostor zvaný Chlumský práh. Jeho výšiny tvoří poslední jihozápadní výběžky Krušných hor, které prudce spadají jižním směrem do údolí řeky Ohře, dále nesoucí odtud své vody sníženinami Sokolovské pánve. Velmi přesně odděluje oba tyto celky dolní tok Libockého potoka, vlévajícího se zleva do řeky Ohře. Od Zeleného vrchu, zdvihajícího se do výše 570 m n.m., klesají svahy západně ve vzdálenosti necelých dvou kilometrů k Libockému potoku, jenž v těchto partiích protéká v nadmořské výšce přibližně mezi 440 a 430 m n. m. Poloha území v místech, kde se dotýká úpatí krušnohorských svahů s okrajem chebské pánve, jeho přírodní a klimatické podmínky předurčily a zásadně ovlivnily i zdejší osídlení.
Vodovod pro veřejnou potřebu v obci byl po výstavbě Nebanického skupinového vodovodu po roce 1963 doplněn a přepojen na ÚV Nebanice. Po dokončení přiváděcího řadu II. SVH byl vodovodní systém přepojen na SVH. Řídícím vodojemem pro zásobení obce může být jak VDJ Částkov, tak přerušovací VDJ Chlum. Za normálního stavu je Kaceřov zásobován na nižším tlaku z řadu I. SVH (přesněji z jeho obtoku). Vodovod nemá vlastní vodojem, vodovodní síť je větevná. Tlakové poměry jsou ještě redukovány nastavením ventilu v redukční šachtě.
Část obce Horní Pochlovice má vodovodní síť s vlastním zdrojem vody. Vodovodní síť je rozvedena po obci v PE řadech, v profilech DN 90 - 110 mm.
Zdrojem vody je prameniště s vydatností cca 0,5–1,0 l/s, které je situováno v lese nad zástavbou obce. Z prameniště je voda vedena do vodojemu 2×50 m3
Kanalizace pro veřejnou potřebu v obci je soustředěna do dvou lokálních větví, které jsou ukončeny dvěma ČOV. Kanalizace pro veřejnou potřebu v obci je v majetku a provozování obce.
Soubor: b_char.htm
stránka aktualizována: 15.08.2024, publikována: 07.10.2024