Stupně povodňové aktivity na VD Bílý Halštrov

[Úvodní stránka]  Věcná část >

Stupně povodňové aktivity na VD Bílý Halštrov

1. stupeň povodňové aktivity (1. SPA), stav bdělosti nastává při nebezpečí povodně, při dosažení Q1 (= 1 -letého průtoku) v jakémkoliv měrném profilu na tocích. Vyžaduje věnovat pozornost vodním tokům nebo jiným potencionálním zdrojům povodně a předpokládá zpravidla zahájení činnosti hlídkové služby a hlásné popř. předpovědní služby.

Stav bdělosti nastává a správce vodního toku nebo VD toto oznámí Městskému úřadu v Aši:

a)vodní stavy v měrných profilech odpovídají mezím 1. SPA, nebo se této mezi blíží s výrazně stoupající tendencí;

b)byla přijata varovná meteorologická předpověď (náhlé tání, srážky velké intenzity dlouhotrvající deště, náhlé změny teplot silné mrazy);

c)stav VD, nebo toku nesplňuje požadavky bezpečného převedení vyšších průtoků;

d)na výzvu vyššího povodňového orgánu

2. stupeň povodňové aktivity (2. SPA), stav pohotovosti – při jeho vyhlášení je třeba vývoji situace věnovat zvýšenou pozornost, provádět opatření k zmírnění průběhu povodně. Provádět zabezpečovací práce a být v pohotovosti pro případ dalšího zhoršení situace. Při tomto stupni nedochází většinou ještě k rozlivům a větším škodám mimo koryto toku.

Stav pohotovosti vyhlašuje Městský úřad v Aši. Děje se tak převážně na doporučení správce vodního díla nebo toku. Návrh na vyhlášení stavu pohotovosti musí být podložen ověřenými hydrometeorologickými nebo technickými údaji. Z toho vyplývá, že část povodňové služby může být povolána k stálému výkonu povodňové služby dříve než je tomu odpovídající stupeň povodňové aktivity oficiálně vyhlášen. Po vyhlášení stavu pohotovosti zabezpečují činnosti jednotlivé články služby.

3. stupeň povodňové aktivity (3. SPA), stav ohrožení, nastává v průběhu povodně, když voda se začíná vylévat z koryta, u vodohospodářských děl překročí určitou hladinu a vznikají škody mimo koryto nebo když značnou být bezprostředně ohroženy životy osob, popř. majetku v zátopovém území nebo na území pod vodohospodářským dílem. Hranice mezi 2. a 3.stupněm je dána okolnostmi a doba vyhlášení se odvodí z místních poměrů s přihlédnutím k času potřebnému na provedení záchranných prací. Vyhlášení 3.stupně se rovná pokynu k zahájení záchranných prací.

Stav ohrožení vyhlašuje Městský úřad v Aši v odůvodněných případech.

Vlastní vyhlášení se děje: prostřednictvím povodňové komise MÚ s rozšířenou působností Aš, na základě hlášení správce vodního toku a analýzy informací od:

a) PK Karlovarského kraje,

b) ČHMÚ.

Převádění velkých vod je stanoveno detailně manipulačním řádem a je odvislé od přítoku a momentálního stavu naplnění zásobního prostoru.

1. SPA – přítok nad 4 m3/s, dosažení kóty 531,05 m n. m.

2. SPA – dosažení kóty 531,15 m n. m.

3. SPA – přestoupení hladiny vody nad kótu 531,70 m n. m.

Manipulace v jednotlivých stupních PA bude prováděna majitelem na příkaz příslušné povodňové komise. V průběhu přechodu povodňové vlny se musí hlásit dosažení níže uvedených hladin v retenčním prostoru nádrže a jim odpovídající přepadová množství:

hladina nádrže 531,20 m n. m. – přepad 4,26 m3/s;

hladina nádrže 531,30 m n. m. – přepad 8,24 m3/s;
přepad 13,17 m3/s, nutnost vypnutí el. proudu do transformátoru přehrady – vyhlášení 2. SPA;

hladina nádrže 531,50 m n. m. – přepad 18,94 m3/s;

hladina nádrže 531,70 m n. m.

Věcná část > Stupně povodňové aktivity na VD Bílý Halštrov

stránka b_spa_vd_bily_halstrov.htm aktualizována: 13.12.2022, publikována: 04.06.2024