<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Přirozená povodeň na tocích > Lipoltovský potok |
Lipoltovský potok nad soutokem s Odravou protéká neupraveným korytem přírodního charakteru s minimálním zásahem člověka. Celé území je zcela nepřístupné, bažinaté, místy se jedná až o lužní les. Záplavové území je v celé šířce údolní nivy, aktivní zona odpovídá hladině Q5. Jakýkoliv zásah do koryta je zde zbytečný a nevhodný.
Trpěš z pohledu záplavového území znamená jedinou obydlenou nemovitost, která je v dosahu Q100, ale mimo aktivní zónu. Kromě této nemovitosti na pravém břehu jsou na levém břehu zříceniny původní zástavby, které jsou také v záplavovém území i v aktivní zóně.
Charakter toku nad Trpěší se mění, neudržovaný les přechází do pastvin a luk s hustou příbřežní vegetací. V celém úseku proběhlo na jaře letošního roku prořezání a pročištění koryta, které nepochybně prospělo odtokovým poměrům. Kromě této pravidelné údržby nejsou žádná opatření na tomto úseku toku potřebná.
V Lipoltově bude při Q100 několik nemovitostí zasaženo vodou. Žádná z nich však není v aktivní zóně. Most v Lipoltově je dostatečně kapacitní a nezhoršuje významně odtokové poměry. Kromě pravidelné údržby koryta v tomto úseku není nutné žádné protipovodňové opatření. Most i komunikace by měly být i při Q100 průjezdné.
Tento úsek toku je typický pro celé povodí Lipoltovského potoka. Koryto zarostlé na březích stromovou a keřovou vegetací, inundace louky a pole po obou březích. Na kraji je údolní niva po obou březích uzavřena lesem, nebo silnicí. Na celém úseku je jediným objektem na toku silniční most M21 v Tuřanech. Most není kapacitní a je přelévaný již při Q5. Obec Tuřany je však zcela mimo dosah velké vody.
Obec Mokřina je jedním ze dvou problémů na Lipoltovském potoce. Přímo v obci je silniční most M30, který je nekapacitní již při Q5. Přímo nad mostem je brod, jehož nízké břehy způsobují přelévání vody na pravém břehu za vedlejší cestu mezi obytné domy. Na levém břehu nad brodem je několik nemovitostí v záplavě Q5 až Q100 a některé z nich jsou v aktivní zóně. Obci Mokřina by pomohla rekonstrukce mostu, který je navíc ve špatném technickém stavu. Více podrobností viz kapitola návrh protipovodňových opatření.
Úsek toku mezi Mokřinou a Milíkovem je velice podobný jako úsek mezi Lipoltovem a Mokřinou. Opět se jedná o koryto zarostlé pobřežní stromovou a keřovou vegetací, místy je inundace zalesněna.
Tok v tomto úseku protéká jedinou obcí, Těšovem. Zástavba v Těšově však byla stavěna s rozvahou a přesto, že jsou nemovitosti poměrně blízko koryta, není jediná nemovitost v záplavovém území.
Jediným objektem celého úseku je silniční mostek M37, který není kapacitní na Q20 až Q100. Kromě běžné údržby koryta není třeba v celém úseku toku provádět žádná zvláštní protipovodňová opatření.
Obec Milíkov je druhým kritickým místem na Lipoltovském potoce. Na rozdíl od Mokřiny je ale těžké zde něco rozumného udělat. Problém je most M47 v Milíkově vyrobený ze dvou „benešů“. Naše zkušenosti ukazují, že je to most levný, dobře se dělá, ale má velmi špatné průtokové parametry. Ještě větším problémem je to, že sklon dna nad mostem až na konec zástavby je prakticky nulový. Centrum obce Milíkov má nejhorší sklonové poměry na celém toku, zástavba je až k vodě a celkově je protipovodňová ochrana nevydařená. Výsledkem je potom to, že je celá řada nemovitostí v obci v aktivní zóně. Pokud by v budoucnu docházelo k rekonstrukci mostku, doporučujeme postavit kapacitnější most bez středního pilíře. Součástí takového řešení by mělo být i řešení sklonových poměrů tak, aby se sklon v kritickém místě nad tokem zvýšil. Samoúčelná rekonstrukce jediného upraveného úseku toku, kterým dnes Milíkov je nemá smysl a byla by neekonomická.
Jedním z možných řešení, které by pomohlo zlepšit odtokové poměry v Milíkově a celém povodí Lipoltovského potoka, by mohlo být vytvoření retenčního polderu nad Milíkovem. Prostor pro toto protipovodňové opatření je vhodný přímo nad horním mostem M54.
stránka b_druh_prirozena_lipoltovsky.htm aktualizována: 08.12.2022, publikována: 08.10.2024