Odrava (VD Jesenice – státní hranice)

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Přirozená povodeň na tocích >

Odrava (VD Jesenice – státní hranice)

Odhad průběhu průtoku Q5 – pětiletý (směrem po proudu):

Nad obcí Slapany jsou zaplaveny inundace na obou březích, v km 16.778 (PF25_M) přepadá voda přes příhraniční cestu.

V km 14.950 dojde k poškození levobřežního ohrázování náhonu na MVE. Při déletrvajícím průtoku Q5 přepadne v km 14.783 (PF8_M) voda přes silnici (Podhrad – Starý Hrozňatov).

V dolní části posuzovaného území dojde k neškodnému zaplavení rozsáhlých

inundací na obou březích.

Při průtoku Q5 dojde místně v korytě Odravy k neškodnému rozšíření nátrží zejména v přirozeně meandrujících úsecích.

Odhad průběhu průtoku Q20 – dvacetiletý (směrem po proudu):

Na pravém břehu v km 16.205 (PF23_D) dojde zpětným vzdutím z podjezí k zaplavení části zahrad ve Slapanech.

V km 14.950 dojde k poškození levobřežního ohrázování náhonu na MVE. V km 14.783 (PF8_M) přepadá v levé inundaci cca 5 m3/s přes silnici (Podhrad – Starý Hrozňatov).

V dolní části posuzovaného území dojde k zaplavení rozsáhlých inundací na obou březích.

Při průtoku Q20 dojde v korytě Odravy k místním břehovým nátržím zejména v přirozeně meandrujících úsecích. Při přepadu vody z elektrárenských náhonů dojde pravděpodobně k místnímu poškození ohrázování.

Odhad průběhu průtoku Q100 – stoletý (směrem po proudu):

Nad lávkou v km 16.489 (PF24_L) přepadá cca 2 m3/s do zástavby obce Slapany. Při přepadu hrozí rozplavení stávajícího sypkého materiálu a zvýšení průtoku přes zástavbu!

Zástavba na pravém břehu ve Slapanech (6 objektů) je již zaplavena zpětným vzdutím z podjezí v km 16.205 (PF23_D).

Mezi jezem (PF23_J) a mostem (PF21_M) ve Slapanech přepadá na levém břehu přes cestu 2 m3/s do náhonu.

V km 14.950 dojde k poškození levobřežního ohrázování náhonu na MVE. V km 14.783 (PF8_M) přepadá v levé inundaci cca 20 m3/s přes silnici (Podhrad – Starý Hrozňatov)!

Při průtoku Q100 dojde v korytě Odravy k břehovým nátržím. V přirozeně meandrujících úsecích může dojít i ke změně trasy koryta a poškození příbřežních pozemků plošnou erozí.

V obci Slapany je zaplavena zástavba. Při přepadu vody z elektrárenských náhonů dojde pravděpodobně k místnímu poškození ohrázování.

Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Přirozená povodeň na tocích > Odrava (VD Jesenice – státní hranice)

stránka b_druh_prirozena_Odrava_2.htm aktualizována: 08.12.2022, publikována: 04.06.2024