Vyhlašování SPA podle srážek

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Definice stupně povodňové aktivity (SPA) >

Vyhlašování SPA podle srážek

Stanovení limitů pro vyhlašování SPA podle spadlých srážek je vhodné pro povodí těch toků, na kterých nejsou zřízeny hlásné profily. Jde zejména o povodí malých toků a horních částí povodí v horských oblastech s krátkou dobou koncentrace povodně, kdy čas uplynulý mezi příčinnou srážkou a průtokovou odezvou je několik desítek minut až 2 hodiny. V takových případech je velmi přibližně možné odhadnout vznik situace, odpovídající stupňům povodňové aktivity podle množství spadlých srážek a povodí. Je však nutné si uvědomit omezení, která jsou s tímto postupem spojená.

Přibližný odhad odezvy povodí na spadlé srážky je možný pouze pro dešťové srážky v letním období. Při srážkách do sněhu nebo na zamrzlou půdu tyto limity neplatí. Sněhová pokrývka odtok z deště transformují a tyto složité podmínky tvorby odtoku se obtížně simulují i moderními hydrologickými modely.

V letním období je obvykle vztah mezi srážkou spadlou na povodí a odtokem relativně jednoduší. Důležitou roli hrají charakteristiky povodí, tj. jeho velikost, tvar, nadmořská výška, sklonitost, druh a propustnost půd, geologický podklad, vývoj říční sítě a jeho okamžitý stav, zejména vegetační pokryv a nasycenost povodí. Tu ovlivňují jednak předcházející srážky a způsob jejich odvedení, ale i teplota vzduchu ovlivňující v letních měsících značnou měrou výpar. Při velmi nasyceném povodí, kde se průtoky například udržují na úrovni 30 denní vody, může k dosažení SPA stačit například jen 20 mm srážek. Naopak při nenasyceném povodí a vysokých letních teplotách vzduchu nemusí být například dosažen 2.SPA ani při 80 mm. Pro povodí, na kterých byly kalibrovány hydrologické srážkoodtokové modely, jsou tyto skutečnosti zahrnuty v jejich parametrech. Pro orientační odhad jsou v dále rozlišeny limitní hodnoty srážek pro povodí nenasycené a pro povodí nasycené.

Důležité je jak velká část povodí byla srážkou zasažena, případně jestli srážka postupovala po proudu nebo proti proudu hlavního recipientu. Síť srážkoměrných stanic, ze kterých jsou operativně k dispozici informace o spadlých srážkách, není dostatečně hustá pro postižení srážek, zejména pro malá povodí. Obvykle je nutné vycházet z bodových měření srážek, kvalitativní představu o jejich prostorovém rozložení je možné získat podle snímků meteorologického radaru. Dále uvedené limitní hodnoty srážek jsou uvažovány jako srážky rovnoměrně pokrývající dané povodí.

Na velikosti kulminačního průtoku se značnou měrou podílí také intenzita srážky. Rozhodující je při tzv. přívalových povodních na malých povodích při letních extrémních bouřkových srážkách. Vyznačují se rychlým nástupem i poklesem průtoků a vysokou kulminací. Protože informace o intenzitě srážek nejsou běžně dostupné, jsou dále uvedené limitní hodnoty vztaženy ke 24 hodinovým úhrnům srážek. Nepředpokládá se však zcela jejich rovnoměrné rozložení, takže přibližně mohou platit i pro srážky kratšího trvání.

Ombrometr – přístrojem se měří srážky dopadající na zemský povrch. Skrze 200 cm2 velkou jímací plochu propadají srážky skrz vstupní síto na měrnou kolébku. Po zachycení 2 ml srážek (1 překlopení měrné kolébky = 0.1 mm srážky) se kolébka překlopí. Tento pohyb kolébky spustí elektrický signál. Na kolébce je upevněný magnet, který generuje signál ve spojení s "reedovým-spínačem". Signál je zpracován a na digitální výstup (Optokopler) a jako exportován jako impulsní. Současně je tento signál jako vstupní přeměn na analogový a dále exportován jako analogový výstup a to buď jako proudový nebo napěťový. Převodník a měřící rozsah je možné nastavit dle aktuální potřeby přímo na místě, v terénu. Překročení meze je signalizováno mezní hodnotou analogového signálu.

Ombrograf – přístroj na měření celkového množství srážek, doby jejich trvání a jejich intenzity.

 

Aktuální stavy: srážkoměrné staniceradarhlásné profily

Výpis aktuálních údajů z databáze POVIS pro: Povodňový plán ORP Ostrov – sestava

hmtoggle_arrow1Přehled srážkoměrů

 

 


hmtoggle_arrow1Abertamy
hmtoggle_arrow1Bečov n. T.
hmtoggle_arrow1ČS Teplička
hmtoggle_arrow1Karlovy Vary
hmtoggle_arrow1Klínovec
hmtoggle_arrow1KS Abertamy
hmtoggle_arrow1KS Klínovec
hmtoggle_arrow1KS Stráž nad Ohří
hmtoggle_arrow1Pernink
hmtoggle_arrow1Stráž nad Ohří
hmtoggle_arrow1VD Březová
hmtoggle_arrow1VD Stanovice

 

Záznamy jsou tříděny podle názvu stanice. Kompletní údaje jsou k dispozici ve výpisu z databáze.

Tabulka obsahuje 12 záznamů, byla aktualizována z databáze POVIS dne 08.10.2024
 


Věcná část > Definice stupně povodňové aktivity (SPA) > Vyhlašování SPA podle srážek

   | tisk | nahoru |

stránka b_spa_srazky.htm aktualizována: 23.11.2021, publikována: 08.10.2024