<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Charakteristika zájmového území |
Obec Třebeň se nachází v Karlovarském kraji, 6 km severně od Chebu. Žije zde cca 460 obyvatel. Obec Třebeň má poměrně velký počet místních části, což ovlivňuje i povodňová rizika a komplikovanost případných protipovodňových prací. Jedná se o: Doubí, Dvorek, Horní Ves, Chocovice, Lesina, Lesinka, Nový Drahov, Povodí, Třebeň a Vokov.
Jádrem a dominantou obce Třebeň je kostel, původně obklopený velkými usedlostmi. Menší zástavba vznikla především v dolní části Třebeně. Přes narušení po druhé světové válce stále představuje poměrně významný celek mladší chebské lidové architektury. Dochovala zejména mohutná usedlost č.p. 19. Vesnice byla v minulosti navržena k prohlášení za vesnickou památkovou zónu, k realizaci tohoto záměru ale nedošlo.
Celá obec leží v ploché až mírně svažité krajině severní části Chebské pánve. Geologické podloží tvoří písky, jíly, štěrkopísky vildštejnského souvrství třetihorního stáří. Okolní zemědělská krajina nemá výrazné morfologické prvky, výjimkou jsou rašeliniště v Národní přírodní rezervaci Soos, která svým jižním okrajem zasahují do severní části obce.
Místní část Doubí se nachází cca 1 km jižně od místní části Třebeň. Je zde charakteristická venkovská zástavba, rodinné domy a rekreační objekty.
Místní část Doubí (428–431 m n. m.) je v současné době zásobena pitnou vodou ze skupinového vodovodu Nebanice. Vlastní vodovodní síť je však ve správě obce.
Obec Doubí nemá v současnosti vybudovaný systém kanalizace pro veřejnou potřebu. Odpadní vody od obyvatel jsou zachycovány v septicích, odkud je voda po předčištění vypouštěna do Doubského rybníka. K odvádění dešťových vod užívá obec Doubí systém příkopů, struh a propustků.
Místní část Dvorek se nachází cca 1 km severovýchodně od místní části Třebeň. Je zde charakteristická venkovská zástavba a rodinné domy.
Místní část Dvorek (439–444 m n. m.) je v současné době zásobena pitnou vodou ze skupinového vodovodu Nebanice.
Obec Dvorek nemá v současnosti vybudovaný systém kanalizace pro veřejnou potřebu. Odpadní vody od obyvatel jsou zachycovány v bezodtokých jímkách, odkud se vyvážejí na zemědělsky využívané pozemky. K odvádění dešťových vod užívá obec Dvorek systém příkopů, struh a propustků.
Místní část Horní Ves se nachází cca 1,5 km západně od místní části Třebeň. Je zde charakteristická venkovská zástavba a rodinné domy.
Místní část Horní Ves (446–458 m n. m.) je v současné době zásobena pitnou vodou ze Skupinového vodovodu Nebanice, přípojkami napojenými na přívodní řad Antonínova výšina – Milhostov.
Místní část Horní Ves nemá v současnosti vybudovaný systém kanalizace pro veřejnou potřebu. Odpadní vody od 70 % obyvatel jsou zachycovány v bezodtokých jímkách, odkud se vyvážejí na zemědělsky využívané pozemky. Odpadní vody od 30 % obyvatel jsou zachycovány v septicích, odkud je voda po předčištění vypouštěna do místního rybníka. K odvádění dešťových vod užívá obec Horní Ves systém příkopů, struh a propustků.
Místní část Chocovice se nachází cca 1,5 km jižně od místní části Třebeň. Je zde charakteristická venkovská zástavba a rodinné domy.
Místní část obce Chocovice (476–495 m n. m.) je podle dostupných informací v současné době zásobena pitnou vodou z domovních studní.
Podle dostupných informací v místní části Chocovice není v současnosti vybudován systém kanalizace pro veřejnou potřebu. Odpadní vody od obyvatel jsou zachycovány v bezodtokových jímkách. Dešťové vody jsou odváděny systémem příkopů, struh a propustků.
Místní část Lesina se nachází cca 3,5 km východně od místní části Třebeň. Je zde charakteristická venkovská zástavba a rodinné domy.
Místní část Lesina (426–429 m n. m.) jsou v současné době zásobeny pitnou vodou ze Skupinového vodovodu Nebanice a ze soukromých domovních studní.
Podle dostupných informací v místní části Lesina není v současnosti vybudován systém kanalizace pro veřejnou potřebu. Odpadní vody od obyvatel jsou zachycovány v bezodtokových jímkách. Dešťové vody jsou odváděny systémem příkopů, struh a propustků.
Místní část Lesinka se nachází cca 1 km východně od místní části Třebeň. Je zde charakteristická venkovská zástavba a rodinné domy.
Místní část Lesinka (440–444 m n. m.) je v současné době zásobena pitnou vodou ze Skupinového vodovodu Nebanice.
Místní část Lesinka nemá v současnosti vybudovaný systém kanalizace pro veřejnou potřebu. Odpadní vody od obyvatel jsou zachycovány v bezodtokých jímkách, odkud se vyvážejí na zemědělsky využívané pozemky. K odvádění dešťových vod užívá obec Lesinka systém příkopů, struh a propustků.
Místní část Nový Drahov se nachází cca 1 km severně od místní části Třebeň. Je zde charakteristická venkovská zástavba, rodinné domy a rekreační objekty. Obcí protéká Stodolský potok.
Místní část Nový Drahov (439–446 m n. m.) je v současné době zásobena pitnou vodou ze Skupinového vodovodu Nebanice.
K odvádění odpadních vod v obci Nový Drahov jsou ve 60% používány septiky, odkud se voda po předčištění vypouští do místní vodoteče. Odpadní vody od 40 % obyvatel jsou odváděny splaškovou kanalizací na čistírnu odpadních vod. Čistírna i kanalizace jsou ve správě obce. Kanalizace je provedena z kameninových trub DN 300 o celk. délce 150 m. Vyčištěné odpadní vody jsou vypouštěny do Vonšovského potoka.
Místní část Povodí se nachází cca 3,5 km severovýchodně od místní části Třebeň. Je zde charakteristická venkovská zástavba, rodinné domy a rekreační objekty.
Místní část Povodí (430–433 m n. m.) je v současné době zásobena pitnou vodou ze Skupinového vodovodu Nebanice.
Podle dostupných informací v místní části Povodí není v současnosti vybudován systém kanalizace pro veřejnou potřebu. Odpadní vody od obyvatel jsou zachycovány v bezodtokových jímkách. Dešťové vody jsou odváděny systémem příkopů, struh a propustků.
Obec Třebeň se nachází cca 2,5 km východně od města Františkovy Lázně. Je zde charakteristická venkovská zástavba, rodinné domy a rekreační objekty. Část řešeného území se nachází v ochranném pásmu II A stupně přírodních léčivých zdrojů lázeňského místa Františkovy Lázně.
Obec Třebeň (435–446 m n. m.) je zásobena pitnou vodou ze Skupinového vodovodu Nebanice.
V obci Třebeň je k odvádění dešťových a odpadních vod využívána zčásti jednotná, zčásti splašková a zčásti dešťová kanalizace. Splaškové odpadní vody většiny obyvatel a částečně dešťové vody jsou odváděny kanalizací. Čistírna odpadních vod se skládá z hrubého předčištění (česle, lapák písku), biologické jednotky a dvou zahušťovacích nádrží. Z ČOV je vyčištěná voda vypouštěna do místní bezejmenné vodoteče. Odpadní vody části obyvatel obce jsou zachycovány v bezodtokých jímkách, odkud se vyvážejí. Dešťová voda je zčásti odváděna jednotnou kanalizací, zčásti dešťovou kanalizací a zčásti je v obci užíván systém příkopů, struh a propustků. Provozovatelem jednotné a splaškové oddílné kanalizace v obci je CHEVAK Cheb, a.s. Vlastníkem části jednotné kanalizace je Obec Třebeň, vlastníkem splaškové kanalizace je CHEVAK Cheb, a.s.
Místní část Vokov se nachází cca 3 km jihovýchodně od místní části Třebeň. Je zde charakteristická venkovská zástavba a rodinné domy. Místní částí protéká řeka Ohře.
Místní část obce Vokov (423–443 m n. m.) je podle dostupných informací v současné době zásobena pitnou vodou z domovních studní.
Podle dostupných informací v obci Vokov není v současnosti vybudován systém kanalizace pro veřejnou potřebu. Odpadní vody od obyvatel jsou zachycovány v bezodtokových jímkách. Dešťové vody jsou odváděny systémem příkopů, struh a propustků.
stránka b_char.htm aktualizována: 06.07.2024, publikována: 11.11.2024