Protipovodňová ochrana (protipovodňová opatření) slouží k eliminaci povodní a záplav popřípadě k co největší minimalizaci škod způsobených povodněmi. Hlavním cílem je vodu za vysokých vodních stavů hromadit mimo obydlená území (např. ve vodních nádržích, nezastavěných územích atd.), a naopak v zastavěných oblastech vodu z území co nejrychleji odvést.
Na území města Františkovy Lázně nejsou dosud realizována žádná protipovodňová opatření. Na základě zpracované studie záplavového území toku Slatinný potok vyplývají doporučení pro zvýšení protipovodňové ochrany (směrem po proudu):
km 6.880 – 6.600
případné zvýšení protipovodňové ochrany obce Krapice je třeba řešit komplexně (rekonstrukce silničního mostu, zrušení chatové osady pro možnost bezpečného oddělení špiček povodňových vln do levobřežní inundace;
km 4.545, km 4.405
osazení zpětných klapek na zaústění odvodňovacích příkopů; ochrana horní, levobřežní části Dvořákových sadů proti povodním do průtoku Q20.
Budoucí extrémní povodeň ve Františkových lázních bude mít (vzhledem k rozsáhlým inundacím Slatinného potoka) pravděpodobně dvě fáze:
vlna 1 – transformace povodňové vlny - zaplavení inundací
vlna 2 - zrychlený průběh – zvýšení hladin – zaplavení příbřežní zástavby
Obecné doporučení je chránit inundační území Slatinného potoka, případně uvažovat o technických opatřeních pro možnost rychlejšího uvolnění zaplavených inundačních prostorů při nepříznivé předpovědi. Majitelům zaústěných kanalizací a odvodňovacích systémů je doporučeno prověřit možnost zaplavení zástavby zpětným vzdutím z vypočtených úrovní hladin v korytě Slatinného potoka.
Soubor: Protipovodnova_opatreni.htm
stránka aktualizována: 17.11.2014, publikována: 07.10.2024