<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologická charakteristika |
Hlavními vodními toky území jsou Lužní a Velkolužský potok. Tyto 2 toky také přináší největší povodňovou hrozbu. Na obou tocích se nachází množství nekapacitních, konstrukčně nevhodně řešených objektů, které zkomplikují povodňovou situaci.
Lužní potok je levostranný přítok Sázku. Délka toku měří 12,1 km. Plocha jeho povodí měří 23,5 km². Potok pramení u okraje města Plesná v pahorkatině Smrčiny (Fichtelgebirge) v Přírodním parku Kamenné vrchy. Od pramene teče východním směrem, nedaleko od železniční stanice Plesná na železniční trati z Františkových Lázní do Bad Brambachu podtéká trať. Jihovýchodním směrem pokračuje k Velkému Luhu, protéká rybníkem Cézar, míjí boční Šmatovku a opouští území Smrčin i Přírodního parku Kamenné vrchy a vtéká do Chebské pánve. Obtéká obec Křižovatku a zprava přibírá Velkolužský potok. Nad Novou Vsí, částí obce Křižovatka, se směr toku otáčí na jih. Přitéká k přírodní rezervaci Děvín, kde v délce asi 600 m tvoří její západní hranici. Po necelém kilometru vtéká do východního cípu národní přírodní rezervace Soos. Zde se nad osadou Povodí, části obce Třebeň, vlévá zleva do Sázku.
Velkolužský potok je pravostranný přítok Lužního potoka. Délka toku měří 4,9 km a plocha povodí cca 5,82 km2. Potok pramení na státní hranici, někdy uváděno až ve Spolkové republice Německo, také ve Smrčinách v Přírodním parku Kamenné vrchy. Od pramene směřuje východním směrem, kde v lesích napájí Šnecký rybník. Pod rybníkem směřuje přes silně podmáčenou inundaci s pozůstatky původních hrází již neexistujících rybníků k Velkému Luhu. Ve Velkém Luhu napájí Mlýnský rybník. Pod rybníkem protéká starým průmyslovým areálem, podtéká hlavní komunikaci a podél komunální ČOV směřuje k obci Křižovatka. Pod Křižovatkou se vlévá do Lužního potoka.
stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 17.07.2023, publikována: 07.10.2024