Hlavní závěry zpráv o povodni za období let 2010-2018

[Důležité stránkySystém povodňové ochrany > Hlavní regionální problémy >

Hlavní závěry zpráv o povodni za období let 2010-2018

V rámci sumarizace podkladů pro aktualizaci strategie byly shromážděny všechny zprávy o povodni za postižená ORP z období 2010 – 2018.  Zprávy o povodni definují opakovaně několik oblastí, kde není systém povodňové ochrany v Karlovarském kraji na optimální úrovni:

Zprávy a informace o hrozbě povodně a o průběhu povodně přicházejí z více zdrojů, čímž dochází k zahlcení e-mailu a někdy i telefonu.

Obce nevyhlašují SPA, ačkoliv byly směrodatné limity i výrazně překročeny. Dále dochází ke špatnému postupu vyhlašování (vyhlášení 1.SPA). Dále není jasné plošné vyhlášení pro ORP (vyhlašovat pro celé území nebo jen pro konkrétní povodí?).

Obce nejsou vybaveny pro noční činnosti - svítilny, ochranné oděvy atd.

U větších měst chybí označení členů PK v terénu - vesty s nápisem PK.

Obce nedisponují záložním zdrojem elektrické energie nejlépe s AVR technologií.

Absence údržby a označení hlásných profilů C – absence značek SPA a latí, profily neudržovány, hodnoty SPA neověřovány, latě umístěny nevhodně – komplikované čtení. Obce neumí s hlásnými profily pracovat.

Potřeba zřízení nových profilů C v nepokrytých povodích.

Nemožnost operativního přesměrovávání telefonů v OÚ do jedné místnosti.

Absence povodňové telefonní linky, případně povodňového e-mail na obcích (větších městech).

Potřeba optimalizace informování občanů při povodni i mimo povodeň.

Malá komunikace obcí mezi sebou – absence vyrozumění sousedních obcí a obcí níže na postiženém vodním toku.

Obce žádají o pomoc rovnou OPIS IZS a nežádají prostřednictvím ORP, které má za úkol koordinaci jejich požadavků.

Odklízení sněhu do koryt vodních toků nebo do odvodňovacích struh zvyšující hrozbu zimní povodně chodem ledu a sněhu.

Nefunkční systémy odvodnění podél komunikací – absence údržby, zanesení (často nevyjasněné majetkové vztahy).

Potřeba vybudování nových odlehčovacích příkopů pro odvod intravilánových srážkových vod.

Soubor: Hlavni-zavery-zprav-o-povodni-2010-2018.htm

Systém povodňové ochrany > Hlavní regionální problémy > Hlavní závěry zpráv o povodni za období let 2010-2018

stránka aktualizována: 29.10.2018, publikována: 11.10.2019