Klimatická charakteristika

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Klimatická charakteristika

Město Nejdek leží v horské oblasti západní části Krušných hor v nadmořské výšce přibližně 550–750 m n. m. Klimatické poměry území jsou výrazně ovlivněny reliéfem Krušných hor, vyšší nadmořskou výškou, orientací hluboce zaříznutých údolí vodních toků a převládajícím západním až severozápadním prouděním vzduchu. Území města vykazuje charakter přechodu mezi mírně chladnou a chladnou klimatickou oblastí s vysokými srážkovými úhrny, dlouhou zimní sezónou a relativně krátkým vegetačním obdobím.

Podle klimatické regionalizace E. Quitta (Quitt 2007) spadá převážná část správního území Nejdku do klimatické oblasti CH7, zatímco vyšší polohy severních a severozápadních částí katastru při hřebenech Krušných hor přecházejí lokálně do chladnější oblasti CH6. V nižších a chráněnějších polohách údolí Rolavy a jejích přítoků se mohou okrajově projevovat znaky mírně teplé oblasti MT7. Naopak jihovýchodní okraj správního území spadá do MT3 a MT4.

Klimatická oblast CH7 je charakterizována krátkým až mírně krátkým létem, mírně chladným a vlhčím charakterem počasí a dlouhou zimou s poměrně častou sněhovou pokrývkou. Typické jsou průměrné lednové teploty kolem -3 až -4 °C a červencové teploty přibližně 15 až 16 °C. Roční úhrn srážek dosahuje přibližně 850–1000 mm, přičemž významná část připadá na letní období s častým výskytem intenzivních orografických srážek. Počet dnů se sněhovou pokrývkou se běžně pohybuje mezi 100 až 120 dny ročně.

Ve vyšších horských polohách severní části správního území, zejména směrem k hřebenovým partiím Krušných hor, se projevují znaky klimatické oblasti CH6. Tato oblast je ještě chladnější a vlhčí, s delším zimním obdobím, vyšší četností mlh, větším počtem ledových dnů a vyššími ročními srážkovými úhrny, které mohou přesahovat 1000 mm. Sněhová pokrývka zde přetrvává zpravidla 120 až 140 dní v roce.

V údolních partiích města, zejména v nivě Rolavy a v chráněnějších lokalitách podél Rodišovky a Limnice, se částečně uplatňují přechodové charakteristiky mírně teplé oblasti MT7. Tato oblast se vyznačuje mírně teplým a vlhčím klimatem s kratším trváním sněhové pokrývky a delším vegetačním obdobím oproti vyšším horským polohám. Průměrná roční teplota zde dosahuje přibližně 6–7 °C.

Klimatické poměry Nejdku významně ovlivňují hydrologický režim území a vznik povodňových situací. Vysoké roční úhrny srážek, časté intenzivní deště a rychlý povrchový odtok ze svažitých lesních povodí vytvářejí podmínky pro vznik přívalových a horských povodní. Zvláště významné jsou letní bouřkové srážky s vysokou intenzitou, které způsobují rychlé vzestupy hladin vodních toků Rolavy, Rodišovky, Limnice, Vitického a Lužeckého potoka a jejich přítoků. V zimním a jarním období může docházet ke kombinaci tání sněhové pokrývky a dešťových srážek, což zvyšuje riziko rozsáhlejších povodňových epizod.

Z hlediska dlouhodobého vývoje klimatu lze i na území Nejdku pozorovat projevy klimatické změny, zejména postupný nárůst průměrných teplot, vyšší četnost epizod extrémních srážek a větší kolísání hydrologických poměrů. Tyto změny se projevují zvýšenou četností přívalových srážek a rychlých povodňových reakcí horských toků.

 

quitt_555380_nejdek

KLIMATICKÉ CHARAKTERISTIKY

MÍRNĚ TEPLÁ

MÍRNĚ TEPLÁ

CHLADNÁ

CHLADNÁ

MT3

MT4

CH6

CH7

tmavě zelená

olivová

modrá

světle modrá

počet letních dní (max. t ≥ 25,0 °C)

20–30

20–30

10–30

10–30

počet dní s Ø t ≥ 10,0 °C

120–140

140–160

120–140

120–140

počet mrazových dní (min. t ≤ -0,1 °C)

130–160

110–130

140–160

140–160

počet ledových dní (max. t ≤ -0,1 °C)

40–50

40–50

60–70

50–60

Ø teplota v lednu [°C]

-3 až -4

-2 až -3

-4 až -5

-3 až -4

Ø teplota v dubnu [°C]

6–7

6–7

2–4

4–6

Ø teplota v červenci [°C]

16–17

16–17

14–15

15–16

Ø teplota v říjnu [°C]

6–7

6–7

5–6

6–7

počet dní se srážkami ≥ 1 mm

110–120

110–120

140–160

120–130

srážkový úhrn ve vegetačním období [mm]

350–450

350–450

600–700

500–600

srážkový úhrn v zimním období [mm]

250–300

250–300

400–500

350–400

počet dní se sněhovou pokrývkou

60–100

60–80

120–140

100–120

počet zamračených dní (≥ 80 %)

120–150

150–160

150–160

150–160

počet jasných dní (≤ 20 %)

40–50

40–50

40–50

40–50

Zdroj: Quitt, E. (1971): Klimatické oblasti Československa, (data: Geografický ústav ČSAV, AOPK ČR)

 

Zdroj: Quitt, E. (1971): Klimatické oblasti Československa, (data: Geografický ústav ČSAV, AOPK ČR)

Zdroj: Quitt, E. (1971): Klimatické oblasti Československa, (data: Geografický ústav ČSAV, AOPK ČR)

 

hmtoggle_arrow1ČHMÚ: Mapy charakteristik klimatu

 

Další informace: Srážkoměrné stanice


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Klimatická charakteristika

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_klima.htm aktualizována: 06.07.2026, publikována: 24.10.2026