<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní v regionu |
Povodně vyskytující se v regionu jsou v převážné většině spojeny s hydrometeorologickou situací na území větší části Krušných hor a Krušnohorského podhůří. Mohou se vyskytnout i přívalové srážky lokálního měřítka, zejména v povodí bezejmenných toků.
•Nejpravděpodobnějším ohrožením obce Děpoltovice jsou povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity v letním období. Ničivé účinky může umocnit splach hrabanky z lesů a ornice z polí. Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence.
•Pravděpodobné jsou i povodně způsobené táním sněhové pokrývky v zimním nebo jarním období, případně v kombinaci s dalšími srážkami. Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při vysoké sněhové pokrývce a kumulaci tání a teplých jarních dešťových srážek v oblasti. Je nutné sledovat stav sněhových zásob, prognózy teplých dešťů a stav naplnění rybníků.
•Povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními srážkami. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území Krušných hor a Podkrušnohoří, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a v našich podmínkách nebývají tak časté, způsobují však plošně velké škody. Tento typ povodně je v Děpoltovicích méně pravděpodobný. Ničivé účinky by neměly být s ohledem na časové možnosti zabezpečovacích prací tak značné, jako u zimních povodní.
•Povodně způsobené zimními ledovými jevy jako např. tzv. ledové spěchy, ledové zácpy. Tyto povodně nebývají způsobeny zvýšenými průtoky, ale ucpáním průtočného profilu toku ledem, ledovou tříští, ledovými krami apod. Jedná se o povodně místního charakteru. Na Vitickém potoce byly ledové jevy již zaznamenány, a to v únoru 2012, kdy byla nasazena technika Povodí Ohře, státní podnik.
Lokálně může dojít k zamrznutí propustků a nekapacitních mostků. Situaci případně zkomplikuje sníh odklízený do koryta toku a příkopů (tomuto jevu musí být důrazně zamezeno).
stránka b_povodne_brezova.htm aktualizována: 06.09.2022, publikována: 07.10.2024