<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Důležité stránky] Systém povodňové ochrany > Ovlivňování průběhu a rozsahu povodní > Technická opatření > Vodní nádrže s retenčním účinkem |
Jejich realizaci zajišťuje zejména stát a územní samosprávné celky a jedná se především o vodní nádrže - přehrady s retenčním prostorem, který podle velikosti mohou ztransformovat povodňovou vlnu a suché nádrže sloužící k akumulaci a posléze k řízenému odtoku povrchových vod. S ohledem na vesměs vysoké náklady na jejich realizaci je při rozhodování o jejich výstavbě nezbytné zvážit jak jejich účinnost, tak efektivitu vložených prostředků s ohledem na chráněné hodnoty. Je důležité uvědomit si i skutečnost, že žádná nádrž neochrání stoprocentně níže ležící území. Tyto nádrže jsou schopny povodňové průtoky ztransformovat a snížit tak kulminační průtoky pod dílem. V málokterém případě může však dojít k úplné transformaci povodňové vlny.
Záměry výstavby technických prvků musí být promítnuty a schváleny v územních plánech, a proto prochází projednáním s veřejností a veřejnou správou. Nezbytným procesem při projednávání těchto záměrů je i hodnocení vlivu stavby na životní prostředí (EIA).
S výstavbou vodohospodářských staveb jsou spojeny provozní náklady na jejich udržování
v bezpečném provozuschopném stavu. Zejména je třeba zajistit technickobezpečnostní dohled a uplatnit využití moderní měřící, ovládací i řídící techniky při jejich provozu a při manipulaci s akumulovanou vodou.
Na území Karlovarského kraje jsou na vodních tocích ve správě Povodí Ohře, státní podnik nádrže Skalka, Jesenice, Horka, Podhora, Březová, Stanovice a Myslivny. Ve správě Povodí Vltavy, státní podnik je nádrž Žlutice. Dále se v kraji nacházejí nádrže, které jsou v majetku právnických osob – Bílý Halštrov, Tatrovice, Krásná Lípa a Lesík.
Vhodnou manipulací na některých z výše uvedených nádrží lze řízeným způsobem ovlivnit průběh povodní.
Soubor: Vodni-nadrze-s-retencnim-ucinkem.htm
stránka aktualizována: 12.10.2018, publikována: 11.10.2019