Vsak dešťových vod v intravilánu

[Důležité stránkySystém povodňové ochrany > Ovlivňování průběhu a rozsahu povodní > Technická opatření >

Vsak dešťových vod v intravilánu

V poslední době velmi prosazované vsakování vody má velký bezpečnostní význam z pohledu povodní a navíc se doplňují zásoby podzemní vody, které se stále zmenšují.

Hospodaření s dešťovou vodou má oporu v české legislativě. Při stavbě rodinného domu nebo průmyslové haly se setkáváme s požadavkem stavebního úřadu na minimalizaci pouštění dešťové vody do kanalizačního řádu. Požaduje se „likvidace“ dešťové vody na pozemku stavby vsakováním. Zpevněných ploch stále přibývá a tím je více a více omezováno přirozené vsakování. Zároveň se tím snižuje hladina podzemní vody a podzemní zdroje rychleji vysychají. Díle rychlý odtok vody z velkých území při přívalových deštích způsobuje povodně. Vsakování vody má proto velký bezpečností význam a navíc doplňuje zásoby podzemní vody, které se stále zmenšují.

Již Plán Hlavních povodí uvádějí jako jedny z cílů:

snížit množství srážkových vod odváděných kanalizací a zlepšit podmínky pro jejich přímé vsakování do půdního prostředí;

snížit znečištění vodních toků při přímém vypouštění srážkových vod z městských a průmyslových kanalizací zavedením povinnosti oddělené likvidace srážkových a odpadních vod;

K vsakování dešťových vod vydalo MŽP ČR v roce 2015 materiál Možnosti řešení vsaku dešťových vod v urbanizovaných územích ČR, který velmi komplexně tuto problematiku řeší a může být obcím a investorům stěžejním vodítkem při návrhu rozsahu a konkrétní technologie zasakování.

Stručně lze metody vsaku shrnout takto:

Opatření pro vsakování z povrchu terénu:

oPlošné vsakování přes půdní profil – humusovou vrstvu

oPlošné vsakování přes technické prvky

oVsakovací průleh

oVsakovací nádrž

Opatření pro podzemní vsakování:

oVsakovací rýha vyplněná štěrkem

oVsakovací rýha vyplněná vsakovacími bloky

oVsakovací šachty

Opatření kombinující povrchové a podzemní vsakování:

oVsakovací průleh – rýha

Opatření kombinovaná s retenčním účinkem a výparem:

oRetenční nádrže

oUmělé mokřady

Využitelnost a limity jednotlivých metod vsaku uvedený materiál podrobně řeší v katalogových listech jednotlivých metod.

Soubor: Vsak-destovych-vod-v-intravilanu.htm

Systém povodňové ochrany > Ovlivňování průběhu a rozsahu povodní > Technická opatření > Vsak dešťových vod v intravilánu

stránka aktualizována: 12.10.2018, publikována: 11.10.2019