Jak již bylo uvedeno výše, původní přirozené prostředí bylo ovlivněno zásahem člověka a dochovalo se pouze v neobydlených částech země nebo v tzv. chráněných územích. Pod vlivem společenského působení člověka vzniklo antropogenizované prostředí ovlivněné zemědělskou, lesnickou a vodohospodářskou činností, urbanizací krajiny a architektonizací prostředí. Vzhledem k tomu, že tato činnost člověka měla neblahý vliv na krajinu, která se projevila zejména nedostatečnou retencí vody v krajině je v současné době nezbytné usilovat o vytvoření prostorové rovnováhy mezi hospodářským rozvojem a urbanizací území na jedné straně a potřebami využít toto území ke zpomalení odtoku a akumulaci vody na straně druhé. Veškerá opatření na ochranu před povodněmi musí sledovat dopad na životní prostředí.
Jak uvádí i studie VÚV, je zřejmé, že „rekonstrukce“ krajiny, zaměřená mj. k nastavení optimálního vztahu vodního režimu a struktury krajiny, vyžaduje komplexní přístup a využití vícestupňové optimalizace navrhování opatření v projekční fázi. Adaptační scénáře na dopady klimatické změny v celé Evropě předpokládají včasnou realizaci soustav preventivních opatření, které v důsledku povedou ke zvýšení retence vody v území a k lepší přípravě celé plochy povodí na negativní vlivy klimatické změny.
Opatření v krajině není možné podceňovat, protože tvoří velmi významnou část preventivních opatření, ale na druhou stranu nemůže být jejich účinek hlavně při extrémních povodňových situacích přeceňován. Těmito opatřeními lze snížit velikost průtoku velkých povodní řádově v procentech. Pro podporu realizace těchto opatření je nutné využívat stávající programy určené ke zlepšení stavu životního prostředí a jeho složek. Hlavním nástrojem pro realizaci navrhovaných opatření jsou především komplexní pozemkové úpravy. Komplexní pozemkové úpravy jsou metodou, která může pomoci navrátit krajině její ekologickou funkčnost a to nejen ve vztahu k povodním. Musí být však pojaty opravdu komplexně a nesmí sloužit, což se v mnohých případech tak děje, pouze k rozdělování pozemků, vybudování cestní sítě a tím zpřístupnění pozemků, příp. k vybudování malých vodních nádrží. Komplexní pozemkové úpravě by měl předcházet podrobný průzkum území, posouzení erozivního smyvu, z kterého vyplyne návrh agrotechnických opatření, realizovatelných v rámci komplexních pozemkových úprav. Realizace některých navrhovaných opatření rovněž vyvolává náklady spojené s vykupováním pozemků, případnou úhradou újmy a nezřídka mohou vést také k potřebě zajistit náhradní pracovní příležitosti, neboť se dotýkají především zemědělců.
Opatření v krajině můžeme rozdělit do několika oblastí:
•návrhy opatření v řešeném území na zemědělské půdě,
•zemědělské obhospodařování krajiny,
•hospodaření v lesích,
•přírodě blízká protipovodňová opatření,
•opatření u netsabilních svahů.
Soubor: Opatreni-v-krajine.htm
stránka aktualizována: 12.10.2018, publikována: 11.10.2019