Povodňové prohlídky

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkySystém povodňové ochrany > Povinnosti a ochrana majetku soukromých subjektů a obcí >

Povodňové prohlídky

Jednou z nejdůležitějších kompetencí obce je povinnost provádět povodňové prohlídky, tedy jedno z hlavních preventivních opatření. Je nutné, aby příslušné orgány obcí v Karlovarském kraji výrazně více využívaly možností této kontrolní činnosti.

Povodňová prohlídka je dle definice vodního zákona povinností povodňového orgánu obce, ale účastnit se jí musí i vlastníci staveb a pozemků nacházejících se v záplavovém území nebo zhoršujícím průběh povodně, což nařizuje i vodní zákon, jak je uvedeno u povinností vlastníků nemovitostí.

Vlastníci ve spolupráci s povodňovými orgány prověřují zejména stav objektů v záplavovém území z hlediska možného ovlivnění odtokových podmínek za povodně a možného odplavení staveb, jejich částí a movitých věcí. Zde se jedná zejména o kontrolu stavu koryt vodních toků, stavu malých vodních nádrží, umístění odplavitelného materiálu a i stavu mostů
a mostních lávek přes vodní toky.

Důležitou součásti povodňové prohlídky je i kontrola technické stavu a připravenosti malých vodních nádrží v povodí, které mohou v lokálním měřítku výrazně přispět k transformaci povodňové vlny.  Při přívalových povodních v roce 2009, 2010 a zejména 2013 se ukázalo, že zejména drobní vlastníci či uživatelé nemají dostatečné pracovní kapacity ani finanční prostředky na opravy a údržbu, a to hlavně na malých a často obtížně přístupných rybnících v horních částech povodí. Jedná se zejména o restituované nádrže, často převzaté současnými vlastníky ve zdevastovaném stavu.  V případech malých vodních nádrží je nutná nejen povodňová prohlídka v terénu, ale také kontrola dokumentace jednotlivých nádrží, zejména existence povolení k nakládání s vodami a manipulačního řádu, včetně kontroly jeho dodržování a zajištění dostatečné retence v souladu s řádem.  Zde je nutná určitá metodická pomoc obcí a zejména vodoprávních úřadů, jelikož drobní vlastníci či uživatelé méně významných rybníků a vodních nádrží nejsou dostatečně obeznámeni s legislativním rámcem provozu nádrže, s povinnostmi a činnostmi při povodni – předávání informací povodňovým komisím a vodoprávním úřadům, kontrola stavu díla za mimořádného zatěžovacího stavu, dokumentace povodně, přestože tyto povinnosti jsou obecně ustanoveny ve vodním zákoně.

Celá povodňová prohlídka musí být orgánem obce zaprotokolována, o jejím absolvování proveden záznam do povodňové knihy a protokol z prohlídky by měl předat nadřízenému povodňovému orgánu. Zároveň je nutné závěry prohlídky zanést do on-line aplikace, jež pro potřeby evidence prohlídek a kontroly plnění nápravných opatření zřídil Karlovarský kraj. Zároveň mohou obce využívat metodickou pomůcku (stručný návod), jak prohlídky provádět.

Na základě zjištěných skutečností přistoupí povodňový orgán obce k nařízení opatření jednotlivým právnickým a fyzickým osobám k sjednání nápravy.  Osoby na příkaz povodňového orgánu odstraní své předměty a zařízení, které mohou způsobit zhoršení odtokových poměrů nebo ucpání koryta níže po toku. Pokud osoby nereagují na nařízená opatření, uloží tato opatření vodoprávní úřad rozhodnutím.

 

Soubor: Povodnove-prohlidky.htm


Systém povodňové ochrany > Povinnosti a ochrana majetku soukromých subjektů a obcí > Povodňové prohlídky

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 29.10.2018, publikována: 11.10.2019